Fenerbahçe'den Türkiye Futbol Federasyonu'na Hakem Tepkisi!

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe'de son olarak oynanan Sivasspor karşılaşmasının ardından kulübün resmi internet sitesi üzerinden hakem hatalarına ilişkin bir açıklama yapıldı.

13.09.2021-17:27 - (Son Güncelleme: 13.09.2021-17:27)Fenerbahçe'den Türkiye Futbol Federasyonu'na Hakem Tepkisi!

Fenerbahçe'nin Spor Toto Süper Lig'in 4. haftasında kendi sahasında Sivasspor ile 1-1 berabere kaldığı karşılaşma sonrasında maçta yatanan hakem hataları ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu'nu hedef alan çok sert açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe'nin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamalarda ;

HAKEM HATALARI BELİRLEYİCİ OLACAK

2021-2022 sezonunun henüz 4. haftasında yaşanmaya başlayan, gündemi meşgul eden problemler, şampiyonluk yarışındaki belirleyici faktörlerden birinin yine hakem hataları olacağı yönündeki düşüncelerimizi pekiştirmektedir.

TFF HALA BİR ÇÖZÜM BULAMADI

Geçtiğimiz sezonlarda da pek çok kez vurguladığımız üzere hakem hatalarının hem şampiyonluk yarışında hem de ligde kalma mücadelelerinde gözle görülür şekilde ‘oyunun kaderini belirleyecek düzeyde’ olmasına yönelik Türkiye Futbol Federasyonu’nun hala bir çözüm geliştirememiş olması, son derece endişe vericidir.

SİVASSPOR MÜCADELESİNDE YAŞANANLAR...

Süper Ligin 4. haftası itibariyle hem rakiplerimizin maçlarında yaşanan fahiş hakem hataları hem de kendi sahamızda oynadığımız Demir Grup Sivasspor mücadelesinde yaşananlar, bu sezon da Türk futbolunun objektif yönetilip yönetilmediği yönündeki tartışmaları alevlendirme niteliği taşımaktadır.

EN ÖNEMLİ UNSURLARDAN BİRİ HAKEMLERDİR

Milyonlarca lira yatırım yapılan, milyonlarca taraftarı ve toplumun gündemini belirleyen ana konulardan biri olan futbolda, en önemli unsurlardan biri hakemlerdir.

TOPUN OYUNDA KALDIĞI SÜRE ARTTIRILMALI

Hakemlerin ise sahadaki en önemli görevlerinden biri, kayıtsız şartsız tarafsız ve adil olmalarının yanı sıra topun oyunda kaldığı süreleri olabildiğince artırmak, bu doğrultuda sahada oynanan oyunun kalitesini yükseltmektir.

TFF'NİN TUTUMU KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Ancak söz konusu takımımızın maçları olduğunda; hakemlerin rakiplerimizin sürekli olarak oyunu yerde yatmak suretiyle yavaşlatması ve oyunun kalitesini düşürmesine yönelik olarak hiçbir önlem almamaları, durumu sadece izlemeleri, sorumluluk kendilerinde değilmişçesine yaklaşım sergilemeleri, kabul edilebilir değildir.

UZATMA OLARAK SADECE 7 DAKİKA VERİLDİ

Bunun en net örneği ise dün akşam oynanan, dakikalarca durdurulan ve yavaşlatılan oyuna rağmen hakemin maçın uzatma süresini sadece 7 dakika olarak belirlemesidir.

OYUNUN DURDUĞU TOPLAM SÜRE...

Oyunun ikinci yarısında maçın toplam durduğu süre 11 dakika 52 saniyedir.

11 dakika 52 saniyelik bu sürenin sadece oyuncu değişiklikleri kısmı 7 dakika 12 saniye, sakatlıklar bölümü ise 4 dakika 40 saniyedir.

Hakemin maç için belirlediği sadece 7 dakikalık uzatmanın, rakibin süre kaybettirmeye dayalı oyun anlayışına ne kadar uygun olduğu ortadadır.

OYUNUMUZ SABOTE EDİLMİŞTİR

Demir Grup Sivasspor müsabakasında, takımımızın ritim kazanarak oyuna hareketlilik getirmeye çalıştığı her anda, maç sakat oyuncuların “sahadaki tedavileri” sebebiyle durmuş bu da takımımızın oyun kalitesini, organize hareket edebilme yetilerini birebir etkilemiştir.

TOPUN OYNAMASÜRESİ ORTALAMANIN ÇOK ALTINDA

Bu sezon ilk 3 haftalık veriler değerlendirildiğinde topun oynama süresi genel ortalaması 52 dakika 10 saniyedir. A Takımımızın oynadığı ilk 3 maçın genel ortalaması 49 dakika 48 saniye iken Sivasspor müsabakasında ise topun oynama süresi sadece 46 dakika ile ortalamanın çok altında kalmıştır.

BU BİR TAKTİK ANLAYIŞA DÖNÜŞTÜ

Yukarıdaki tabloyu göz önüne bulundurduğumuzda, ev sahibi olduğumuz maçlarda rakiplerimizin topun oyunda kalma süresini azaltmak için yerde yatma, oyunu yavaşlatma hamleleri; ne yazık ki hakemlerin de buna prim tanıması sebebiyle bir taktik anlayışına evrilmiştir.

TÜRK FUTBOLUNU GERİYE DÜŞÜRÜYOR

Bu tip davranışlar Türk futbolunu geriye götürmekte ve futbol kalitesinde düşüş yaşanmasına sebep olmaktadır.

HALİS ÖZKAHYA MÜDAHELEDE BULUNMADI

Hakem Halis Özkahya’nın, Fenerbahçe maçlarındaki genel tutumu ve yaklaşımından bağımsız olarak takımımızın son karşılaşmasında rakip oyuncuların maç boyunca oyunu soğutmaya yönelik davranışlarına sahada hiçbir müdahalede bulunmaması ve maçın kritik anlarında verdiği / vermediği kararları,

ADALET BEKLEYENLERİN TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ

VAR hakemi Alper Ulusoy’un da maç içerisinde müdahil olduğu ve olmadığı tartışmalı pozisyonları, spor kamuoyunun ve futbolda adalet bekleyenlerin takdirine bırakıyoruz.

STANDART BİR YAKLAŞIM İSTİYORUZ

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun hem Fenerbahçe maçlarında hem de rakiplerimizin maçlarında, hakemler ve VAR hakemlerinin verdikleri / vermedikleri kararlar üzerinden ligin gidişatının belirlenmesine izin vermemesini, başta hakem atamaları olmak üzere saha içi ve dışındaki tüm kararlara yönelik standart bir yaklaşım uygulamaya konmasını bekliyoruz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal