Ev Temizliğinde Kullanılacak Doğal Yöntemler

Kovid-19 salgınında etkisiyle ev ve işyerlerinde temizliğe daha özen gösterenler bu temizlik sürecinde kimyasal ürünler yerine doğal yöntemlerle temizlik yapabilirsiniz. İşte evde temizliğinde kullanılacak doğal yöntemler.

06.04.2021-12:46 - (Son Güncelleme: 06.04.2021-16:13)Ev Temizliğinde Kullanılacak Doğal Yöntemler

Evde en çok vaktin ayrıldığı temizliği, daha pratik ve doğal yollarla yapmak mümkün. Sizde salgın nedeniyle daha da özen gösterdiğimiz temizliklerinizde bu doğal yöntemleri kullanabilir, daha temiz ve daha sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

EV TEMİZLİĞİNDE KULLANILACAK DOĞAL YÖNTEMLER

Muz

Mutfağınızda, evinizin içinde uçuşup duran küçük meyve sineklerine tuzak kurmak için muzdan faydalanabilirsiniz. Uzun bir kavanozun içine olgunlaşarak kararmış bir muz ve biraz bulaşık sabunu koyun. Sonra bir kağıdı yuvarlayarak huni şekli verin ve bu huniyi dar ucu kavanozun içine gelecek şekilde yerleştirip sabitlemek için bantlayın. Muzun tatlı kokusu sinekleri çekecek, huni ve sabun ise kavanoza giren sineklerin çıkmalarını zorlaştıracaktır.

Soda

Midemizi rahatlatmak için kullandığımız bu popüler içecek mükemmel bir temizleyicidir. Sodayı banyo aynanızın üzerine püskürtün ve ardından aynanızı bir süngerle silin. Ayrıca mücevherlerinizi, tezgahınızı temizlemek veya giysilerinizdeki lekeleri çıkarmak için de soda kullanabilirsiniz.

Pirinç

Temizlenmesi zor şişe ya da vazolarınız varsa pirinç onları temizlemek için kullanabileceğiniz bir kurtarıcıdır. Nasıl mı? Sabunlu suyun içerinde bir miktar pirinç ekleyin ve şişenizin içine bu karışımı koyarak çalkalayın. Zor olan bölgelere böylece rahatlıkla ulaşıp tertemiz yapabilirsiniz.


Patates Kabukları

Şöminenizi temizlemenin en kolay yolu, içinde biraz patates kabuğu yakmaktır. Kabukların 48 saate kadar kurumasını bekleyin. Çünkü nemli kabuklar bu temizleme yönteminde işe yaramaz. Patates kabuklarını düz tutmak için bir fırın tepsisi kullanabilirsiniz.

Limon Yemeklerde, çorbalarda, salatalarda sıkça kullanılan limon ev temizliğinde de harikalar yaratıyor. Mikrodalga fırınınızı temizlemek için bir kaseye limon suyu, limon kabuğu ve su koyun. Mikrodalganın içine bu kaseyi yerleştirip 3 dakika fırınınızı çalıştırın. Fırının kapağını bir süre kapalı şekilde bırakırsanız sudaki buhar dışarı çıkamaz. Son olarak mikrodalgayı temiz bir bezle silin.

Greyfurt

Lavabo temizliği söz konusuysa akla gelen en iyi temizleyici greyfurttur. Greyfurtu ikiye bölüp üzerine tuz serpin. Daha sonra mutfak lavabonuzu ıslatıp buraya bir miktar tuz serpin, ardından da elinizdeki greyfurtla lavabonuzu ovalayın. Hepsi bu!

Çay

Siyah çayı parkelerinizi temizlemek ve parlatmak için kullanılabilirsiniz. Bunun için kovanıza bir miktar çay dökün ve soğumasını bekleyin. Çaydaki tanik asit, parkelerinizdeki kiri sökerek mis gibi yapacaktır. Ancak bu yöntemi laminant parke temizliğinde sakın kullanmayın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR