Eskişehir'de telefonun atası görücüye çıktı!

Antikacılık işiyle uğraşan Hakan Akın, yurt dışından satın alıp getirdiği 120 yıllık telefonu görücüye çıkardı. Antika meraklısı vatandaşlar yüksek ilgi gösterdi.

16.05.2022-11:38 - (Son Güncelleme: 16.05.2022-12:02)

Eskişehir’de ikamet eden Hakan Akın, antikacılık işiyle uğraşıyor. Yurt dışından satın alıp getirdiği Amerika yapımı olarak iddia edilen telefonu antika severler için antika pazarında satışa çıkardı. 120 yıllık olduğu öne sürülen ve kurulum olarak ilk icat edilen telefonla aynı mekanizmalara sahip olan telefon görücülerin dikkatini çekti. Kutusunun ahşaptan yapıldığı kaydedilen ahize sistemli telefon olduğunu dile getiren Akın, kutunun birleştirme sürecinde kırlangıç geçme olarak bilinen yöntemin kullanıldığını dikkat çekti.

Nadir bir ürün 

Antika telefonun tarihinden bahseden Akın, “Amerikan malı, 1900'lerden kalma bir telefon. İlk çıkan telefonlardan. Ahizeli siteme sahip, ahşap bir telefon olarak yapılmış. Kırlangıç geçme adı verilen sistemle hazırlanmış, çok eski bir telefon. Nadir bir ürün olarak biliyor. Zaten antikanın belli bir fiyatı yoktur çünkü her zaman bulunan bir şey değil. Genelde yurt dışından daha çok ürün geliyor. Bizim kültürümüzde telefon, hesap makinesi veya mekanik malzemeler az bulunuyor. Biz Türkler olarak devamlı çiftçilik veya hayvancılık yapmışız. Bu yüzden de bizim antikalarımız az” ifadelerini kulandı. 

Antika Telefon Görücüye Çıktı

Telefonun atası 

Antika telefonun çok nadir bulunduğunu öne süren Akın, “Bu telefonu görenler şaşırıyor. Mesela biri gelir, ‘bu benim babamda da vardı' der ama buna diyemez. Çünkü 1900 yılına ait bir telefon. Çok nadir, bulmak ve görmek gerçekten çok zor. Şu an teknoloji çağındayız ve herkesin cebinde telefon var. Bu ise telefonun atası ve daha ötesi de yok.” ifadelerine yer verdi.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal