Erdoğan'dan Netanyahu'ya Kasap benzetmesi: İsrail'de öyle yargılanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nde (İSEDAK) çarpıcı açıklamalarda bulundu. Batılı devletlerin İsrail'e destek verdiğini ileri süren Erdoğan, İsrail Başkanı Netanyahu için "Gazze Kasabı" benzetmesinde bulundu.

04.12.2023-12:58 - (Son Güncelleme: 04.12.2023-13:25) Erdoğan'dan Netanyahu'ya Kasap benzetmesi: İsrail'de öyle yargılanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İSEDAK 39. Bakanlar Oturumu Açılış Programı'na katıldı.

Konuşmasının başında Gazzelileri selamladı

Konuşmasının başında İsrail’e karşı direnen Gazzelileri selamlarken, Batı ülkelerine İsrail’e karşı olan tutumuna tepki gösterdi. Erdoğan, Müslüman aleminin nasıl bir cenderede olduğunu açıklarken, Netanyahu için de “Gazze Kasabı” dedi.

Birleşmiş Milletlere karşı atıfta bulundu

Konuşmasının başında Gazze’yi selamlayan Erdoğan, Birleşmiş Milletlerin kendi çalışanlarını dahil İsrail barbarlığından koruyamadığını şu sözlerle dile getirdi; “Sayın bakanlar, sayın genel sekreter, aziz kardeşlerim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 39. bakanlar oturumunun tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kıymetli fikirleri ile toplantımıza katkı verecek olan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. 7 Ekim'den beri İsrail'in ahlaksız saldırılarına karşı vatanlarına sahip çıkan Gazzelileri yürekten selamlıyorum. Türkiye ve Türk milleti olarak cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. senesini idrak ediyoruz. Türkiye cumhuriyeti şanla şerefle geçen bir asrı geride bıraktı. Bu kutlu yürüyüşümüzü Türkiye Yüzyılı ile taçlandırmadan durmayacağız. Bunu da siz kardeşlerimiz ile başaracağız. İsrail'in saldırılarında 16 binin üzerinde şehit ve 36 binin üzerinde yaralı verildi. Şehit edilen her üç kişiden ikisini çocuklar, kadınlar ve bebekler oluşturuyor. Küresel güvenlik için kurulan BM kendi çalışanlarını dahi İsrail barbarlığından koruyamıyor. İsrail'in katliamı hızlandı, direnen Gazze'yi selamlıyorum.”

“Basın özgürlüğünden bahseden bunlar değil miydi?”

Batılı ülkelerin İsrail’e yardım ettiğini dile getiren Erdoğan “Batılı ülkeler İsrail'e daha fazla çocuk öldürmesi için şartsız destek veriyor. Uluslararası basın kuruluşları öldürülen meslektaşları için tek cümle kuramıyor. Bunlar bize yıllarca demokrasi ve hukuk dersi vermişti. Basın özgürlüğünden bahseden bunlar değil miydi? Şatafatlı ideolojileri, beyannameleri, ilkeleri yerle yeksan olmuştur. Bunca masumun ölümünü Hamas bahanesi ile geçiştirmeye çalışanların insanlığa söyleyecekleri bir şey kalmamıştır. Gazze, küresel sistem açısından bir turnusol kağıdı işlevi gördü. Şahit olduklarımız batılı demokrasilerden küresel şirketlere birçok yapının gerçek yüzünü bize gösterdi. BM kurumsal olarak Gazze imtihanından başarısız çıktı. BM Genel Kurulu'nda 121 evet oyu ile kabul edilen karar kıymetli adımdı. Akan kanın durmasında tesirli olamadı. Bu tablo bile 2 milyarlık Müslüman alemi olarak nasıl bir cendereye sıkıştırıldığımızı gösteriyor. Bir tarafta kan akmasın diyen 121 ülke diğer tarafta İsrail'e açık çek veren 3-5 ülke var. Böyle bir yapının ne barışı getirmesi ne de insanlığa umut getirmesi mümkün değil” dedi.

“Kabul etmek zorunda değiliz”

Müslümanların daha adil bir dünyada yaşaması gerektiğini ileri süren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hiçbirimiz bu sistemi kabul etmek zorunda değiliz. Müslümanlar olarak daha adil dünya mümkündür diyoruz. Gelecek nesillere karşı da sorumluluğumuzdur bu. Bunu yaparken elimizdeki imkanlardan sonuna kadar istifade edeceğiz. İslam İşbirliği Teşkilatı mücadelenin tek ses yürütülmesinde bizlere önemli bir zemin sunuyor. Riyad'da Filistin meselesindeki duruşumuzu ortaya koyduk. Kilometre taşı mahiyetinde kararlar aldık” cümlelerini kullandı.

“Gazze bir Filistin toprağıdır”

İsrail Başkanı Netanyahu için ‘Gazze Kasabı’ kavramını kullanan Erdoğan “İsrail'in mevcudiyetini kabul ettiği nükleer silahlar meselesinin unutulmasına izin vermeyeceğiz. Şu anda Gazze kasabı olan Netanyahu, bir savaş suçlusu olmanın ötesinde Gazze Kasabı olarak yargılanacaktır. Gazze'nin yeniden imarı için hazırlıklara şimdiden başlamalıyız. Gazze bir Filistin toprağıdır, Gazze Filistinlilerindir ebediyen de öyle kalacaktır. İsrail'e bırakmamak hepimizin boynunun borcudur. Bunun aynı zamanda kendi toprak bütünlüğü için yapmalıyız. Yarın başka yerlere göz dikeceklerini iyi bilmiyoruz. Gazze kasabı meselenin Gazze ya da Ramallah olmadığını kameralar önünde ifşa etti. Gazze'yi ve Filistin'i savunmak demek Mekke'yi, Medine'yi İstanbul'u savunmak demektir. Yangının acının, feryadın bizim ocağımıza ulaşmasını beklersek o yangın bir gün evimize gelecektir” dedi.

Asıl amacı açıkladı

Erdoğan, buradaki asıl amacın Müslüman sorunu oluşturduğunu şu cümlelerle açıkladı; “Filistin için çabalarımızı çok yönlü olarak sürdüreceğiz. 67 sınırlarında bir Filistin devletinin vücut bulmasının ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Barışa giden yol Filistin devletinin kuruluşundan geçmektedir. Kur'an-ı Kerim'in yakıldığı 500'ün üzerinde İslam karşıtı saldırı gerçekleşti. İslam düşmanlığı batı toplumlarında veba gibi yayılırken hiçbir önlem alınmıyor. Alçakça eylemler düşünce özgürlüğü kisvesinde mazur görülüyor. Burada asıl amaç Müslümanları kışkırtarak 85 yıl öncesi gibi Müslüman sorunu oluşturmaktır. Bizi çekmek istedikleri tuzağa düşmeyeceğiz. Ortak hareket etmemiz önemli. Uluslararası platformları kullanarak nefret suçlarıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

“Helal alternatifleri teşvik ediyoruz”

Helal alternatiflere teşvik eden Cumhurbaşkanı “Ülkelerimiz arasında altın borsası gibi helal alternatiflerin teşvik ediyoruz. Küresel finansın ağırlık merkezi Batı'dan Doğu'ya doğru kaymaktadır. Nisan ayında İstanbul Finans merkezini açtık. İSEDAK programında 13 proje başarıyla hayata geçti. Bu destek mekanizmalarından ülkelerimizin daha çok yararlanmasını temenni ediyoruz. Dostluğu ve iş birliğini pekiştirmek için elimizden geleni yapacağımıza yürekten inanıyorum” cümleleriyle sözlerini noktaladı.


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal