Elon Musk'a Twitter şoku! Serveti erimeye başladı: 49 milyar dolardan fazla kaybetti

Dünyaca ünlü milyarder, SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk, ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için girişimde bulunmuştu. Ancak bu durum Musk'ın serveti için hiç iyi olmadı. Elon Musk, geçen ay sosyal ağ Twitter'ı satın alma planlarını açıkladığından beri 49 milyar dolardan fazla kaybetti.

20.05.2022-12:10 - (Son Güncelleme: 20.05.2022-12:14)Elon Musk'a Twitter şoku! Serveti erimeye başladı: 49 milyar dolardan fazla kaybetti

Dünyanın en zengini olarak gösterilen Elon Musk, geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformu olan Twitter'ı satın aldığını duyurmuştu. Bu durum sosyal medyada anında gündem olmuştu. Twitter için hisse başına 54,20 dolar teklif ederek Twitter'ın tamamına talip olmuştu. Twitter'ı 44 milyar dolara satın almak için anlaşmıştı. Sonrasında Musk satışı askıya aldı. Bu durum Musk'ın serveti için büyük bir  darbe oldu. Kayıplar peş peşe geldi. Peki Musk bu süreçte ne kadar para kaybetti?


Serveti eriyor

Bloomberg'in haberine göre, dünyanın en zengin insanı Elon Musk, geçen ay sosyal ağ Twitter'ı satın alma planlarını açıkladığından beri 49 milyar dolardan fazla kaybetti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, Musk zenginler listesinin başında kalmaya devam ediyor, ancak serveti nisan ayının başından bu yana kabaca beşte bir oranında küçüldü ve şu anda 209,9 milyar dolara düştü.

Bu kaybın kısmen Tesla hisse fiyatındaki düşüşten kaynaklandığı iddia edildi. Bu da bu yıl en düşük seviyeye düşerek Musk'ı yaklaşık 12,3 milyar dolardan mahrum etti.


Tesla hisseleri mayıs ayında yüzde 18,5 oranında düştü

Tesla hisseleri, Nisan ayında yüzde 19 değer kaybettikten sonra Mayıs ayında yüzde 18,5 oranında değer kaybetti.

Twitter hisseleri de çarşamba günü yüzde 3,8 değer kaybetti ve perşembe günü düşmeye devam etti.

Bu ay şimdiye kadar yüzde 24,8 düşen hisseler, geçen ayın yüzde 26.7'lik kazancının neredeyse tamamını geri götürdü.

4 Nisan'da Musk, Twitter'da yüzde 9,2 hisseye sahip olduğunu açıkladı ve 14 Nisan'da sosyal ağı 44 milyar dolar veya hisse başına 54,2 dolar karşılığında satın almaya hazır olduğunu duyurdu.

Twitter'ın yönetim kurulu başlangıçta Musk'ın devralmasına izin vermeye meyilli değildi, ancak 25 Nisan'da sosyal ağ tarafların bir anlaşmaya vardığını duyurdu.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal