Elazığ'da Çobanlık Yapan Adamın Çöpten Bulduğu Kitapla Hayatı Değişti

Elazığ'da yaşayan 73 yaşındaki Hanifi Batı'nın, 60 yıl önce çobanlık yaparken çöpte görüp okumaya başladığı kitap sayesinde bütün hayatı başka bir yöne evrildi.

07.12.2021-15:27 - (Son Güncelleme: 07.12.2021-16:47)Elazığ'da Çobanlık Yapan Adamın Çöpten Bulduğu Kitapla Hayatı Değişti

Çöpten bulup çıkardığı 'Cem Sultan' adında ki kitapla hayatında bambaşka bir sayfa açan Batı, bu süre içerisinde 3 okulda kütüphane kurarken 3 de kitap dükkanı açtı. Hayatını okumaya adayan Batı, 2017 yılında ise Yayıncılar Birliği tarafından yılın kitapçısı ödülüne layık görüldü. Elazığ'da yaşayan 73 yaşındaki Hanifi Batı anlattı.

ÇÖPTE BULDUĞU KİTAP İLE YENİ BİR HAYAT

Hanifi Batı'nın, 60 yıl önce çöpten bulduğu kitap sayesinde hayatı değişti. Çöpten çıkardığı 'Cem Sultan' kitabıyla hayatında farklı pencereler açan Batı, bu zaman zarfında 3 tane okulda kütüphane kurarken 3 de kitap dükkanı açtı. Hayatını okumaya adayan Batı, 2017 yılında ise Yayıncılar Birliği tarafından yılın kitapçısı seçildi. Batı'nın okumaya olan ilgisi ve sevgisi, onu memleketi Elazığ'da ve ülke genelinde bilinen bir kitap yayıncısı haline getirdi. Batı, gençlik döneminde çeşitli ilerde çalıştı ve 32 yaşında ağabeyine ait olan tarlayı satarak kitap dükkanı açmaya karar verdi. 41 yıllık kitapçılık hayatında çeşitli başarılara imza atan Batı, 2017 yılında Yayıncılar Birliği tarafından yılın kitapçısı ödülünü aldı. Günümüzde modern ve büyük 3 şubeyle faaliyetini sürdüren Batı, kitap almaya maddi olarak gücü yetmeyen okur severler için ücretsiz ve iadeli kitap vererek, herkesin kitap okuması için uygun fiyatlı ve taksitli kitap satışı gibi birçok olanak sağlıyor. Okullara kitap vermeye gayret eden Batı, 3 tane okulda kütüphane açtı. Çöpten bulduğu kitabın hayatında bir dönüm noktasını olduğunu söyleyen Hanifi Batı, “Hem okula giderek hem de babama yardım ederek, çobanlık yaparak büyüdüm. Okulu bitiremedim, ondan sonra çiftçiliğe başladım. 12-13 yaşlarında çöpten elime bir kitap geçince kitabı okudum ve bitirdim. Kitap okumak bana çok cazip geldi, beni çok etkiledi. Daha sonra imkansızlıklar olmasına rağmen nerede bir kitap, gazete parçası, bir yazı bulsam hemen okumaya gayret eder, okurdum, araştırırdım”dedi. 


CEM SULTAN İLE HAYATIM DEĞİŞTİ 

Bu kitap benim hayatımı değiştirdi. Hayatım boyunca yeni şeyler öğrenmek için çaba gösterdim. Cem Sultan diye bir kitap buldum. O kitaptan sonra sürekli olarak okumaya başladım, devamlı okuyarak kendimi geliştirmenin yollarını bulmaya çalıştım. Onun için bir dönem işsiz de olsam vazgeçmedim ve bu beni kitapçılığa sevk etti. Kitapçılığı 32 yaşında rahmetli ağabeyimin küçük bir arsasının satışı ile başladım. Ben kitapçılığı seviyordum ve isteyerek yapıyordum. Kitapçılık, sıradan kitap alıp satma meselesi değildi. Ben orada insanlara nasıl faydalı olabilirim, nasıl okuma alışkanlığı geliştirebilirim? Üniversiteli ve diğer arkadaşlarla sürekli toplantı ve sohbetler, kitap okumaları benzeri şeyler yaptık ve yaptırdık" dedi. 

KENDİ MEMLEKETİMDE KİTAP OKUNMASI İÇİN ÇABALADIM 

Elazığ'da kitap okuma alışkanlığının gelişmesi için birçok çalışma yaptığını aktaran Batı, "Mümkün olduğu kadar bedava kitap dağıttık. Ödünç kitap verdik, borçla ve taksitle kitap sattık. Onun için Elazığ'da eğer ki okuma alışkanlığı kısmen gelişmişse de bunda ciddi bir payım var. Halen kitap dağıtmaya devam ediyorum. Keşke böyle büyük dükkanlarım değil de daha mütevazı bir yerim olsaydı. Müşteriyle, okuyucuyla birebir iletişim kursaydım daha faydalı olurdum. Üç iş yerim var. Ben kitapçılığa başlarken ticareti ve kitapçılığı geliştireceğimi ifade ettim" dedi. Kitap yardımına önem verdiğini belirten Batı, "2017 yılında Yayıncılar Birliği tarafından yılın kitapçısı ödülünü aldım. Yazıhanem kitap dolu, gelen gidene veriyorum. Okullara kitap vermeye gayret ediyorum. 2-3 tane okulda kütüphane açtım. 10-12 yıl önce herkes okusun diye bir kitap fuarı yaptım. Özel bir çalışma ile 1-2 liraya kitap sattım. Elazığ'da 1 yılda 600 bin civarında kitap sattım. Okumak için bahane aramak yerine ne yapabileceğimizi, okumayı nasıl gerçekleştirebileceğimizi düşünsek, kesinlikle kitap okumadan edemeyiz. İnsan okudukça da keyif, zevk ve mutluluk alıyor. Kitaptan daha güzel bir arkadaş yok. Kitaptan daha güzel bir dost bulamazsın" şeklinde ifadeler kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal