El ve Ayaklardaki Terlemeye Dikkat!

Birçok kişinin başına gelen elde ve ayaktaki terlemeler çoğu zaman önemsenmez. Bu durum her ne kadar önemsenmese dahi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Peki, eller de ve ayaklardaki terleme ne gibi sorunlara sebep olur? Detaylar haberimizde…

26.03.2020-14:17 - (Son Güncelleme: 26.03.2020-14:07)El ve Ayaklardaki Terlemeye Dikkat!

Dr. Ayfer Aydın, çoğu zaman önemsenmeyip üstünde durulmayan elde ve ayaklarda oluşan terlemelere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

ELDE VE AYAKLARDA TERLEMELERE DİKKAT

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, "Ellerde aşırı terleme: Ellerde terleme şikayeti olduğunda insanlarla el sıkışmak, tokalaşmak sorun haline gelir. Çoğu hasta yazı yazamadığından, uzun süren sınavlarda kağıt üzerine mendiller peçeteler koyarak yazı yazmaya çalıştıklarından ve hatta iş yaşamlarının çok ciddi etkilendiğinden şikayet ederler. Ayaklarda aşırı terleme: Hastalar daha çok ayakkabı giymekte zorluk, terlik ve ayakkabı içinde ayağın kayması ve sıklıkla kötü ayak kokusu yaptığından şikayet ederler. Ayaklarda Aşırı Terleme; Ayaklarda hep ıslaklık ve nem yaptığından Mantar enfeksiyonu gelişimi için zemin hazırlar. Hem ayak parmak aralarında hem de ayak tırnaklarda mantar enfeksiyonu kolaylıkla gelişir" diye konuştu.

Koltuk altı bölgesinden fazla terleme yaşayan hastalar daha çok kötü kokudan ve terleme sonucunda kıyafetlerinde ıslak bir leke görüntüsü oluşturmasından şikayet ettiklerini belirten Dr. Aydın, "Koltuk altı aşırı terlemesi olan çoğu hastam yanımda yedek kıyafet taşıyorum su gibi terliyorum ve kıyafetim özellikle öğlen saatlerinde su içinde kalıyor ve değiştirmek zorunda kalıyorum diye şikayet ederler. Terleyen kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan diğeri de terin kokmasıdır. Sosyal hayatı oldukça zorlaştıran bir durumdur. Kişiyi, toplum içinde sıkıntılı bir ruh haline sokar. Bu ruhsal bozukluğun yanında; Aşırı terleme bakterilerin ve mantar enfeksiyonlarının gelişmesi içinde zemin oluşturur" şeklinde ifadelerde bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR