Egzersiz Yapmak Neye İyi Gelir?

Yüzmek, koşmak veya bisiklete binmek bu tür egzersizler vücuda iyi gelir diye biliniyordu. Oysa egzersiz yapmanın herkesi şaşırtacak bir etkisi ortaya çıktı.

30.03.2021-16:12 - (Son Güncelleme: 30.03.2021-16:12)Egzersiz Yapmak Neye İyi Gelir?

Egzersiz yapmamanın, bunama riskini yüzde 8 artırabileceği açıkladı. CNN'in haberine göre, Louisiana Üniversitesi Pennington Biomedical Araştırma Merkezinden bilim insanları, 168 ülkeden toplanan verileri analiz ederek bir araştırma yaptı.

HİPERTANSİYON GÖRÜLME RİSKİ ARTTI

Çıkan araştırma sonuçları herkesi şaşırttı. Araştırmanın sonuçları 'British Journal of Sports Medicine' dergisinde yayımlanan araştırmada, yeterince egzersiz yapmayan kişilerde bunama olasılığının yüzde 8,1, hipertansiyon görülme riskinin de yüzde 1,6 arttığını gösterdi. Çalışmada, bir ülkede refah seviyesiyle hareketsizliğin doğru orantılı olarak arttığı da gözlemlenmektedir. 

Araştırma ekibinin lideri Peter Katzmarzyk, refah ile hareketsizlik arasındaki ilişkinin, insanlara sunulan imkanlarla bağlantılı olabileceğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) fiziksel aktivite birimi Başkanı Fiona Bull da insanların bisiklet sürmek ya da yürümek yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaya daha meyilli olduğunu ifade etti. Bull, yetkililerin, insanların yürüyüş yapabilmesi ve bisiklet sürebilmesi için uygun alanların inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR