Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Kılıç Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Ayasofya'da ilk cuma hutbesine kılıçla çıkmasıyla ilgili soru soran basın mensuplarına, 'Fethin sembolü olan camilerde bu bir gelenektir. 481 yıl kesintiye uğramadan kılıçla çıkılmıştır. Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz İnşallah' yanıtını verdi.

24.07.2020-16:25 - (Son Güncelleme: 24.07.2020-16:20)Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Kılıç Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bugün cuma namazıyla kapılarını ibadete açan Ayasofya Camii'nde ilk hutbeyi okudu. Kılıç geleneğiyle hutbeyi okuyan Ali Erbaş, Ayasofya çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

'Cenabı Hak milletimize ve İslam alemine hayırlı eylesin, cemaatini bol eylesin, içerisinde imamlarımızın müezzinlerimizin güzel hizmetler yapmasını, insanlığı doğru dini bilgi ile doyurma noktasında, güzel tilavetlerle gönüllerini coşturma noktasında en güzel hizmetleri nasip eylesin. Ayasofya fethin sembolüdür. Fethin sembolü olan camimizde İnşallah nice insanlar ibadetlerini yaparlar ve dini bilgilerini öğrenirler. Her köşede bir cami dersi yapar geçmişteki Ayasofya medresesinin fonksiyonunu icra eder hale getirmeye çalışacağız İnşallah. Camiler aynı zamana bir mekteptir. Peygamber efendimizin camilerde nasıl sahabeyi yetiştirmesi mümkün olduysa, biz de gençlerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz' diye konuştu. 

'BU BİR GELENEKTİR'

Hutbeye kılıçla çıkmasıyla ilgili de açıklama yapan Erbaş, 'Fethin sembolü olan camilerde bu bir gelenektir. 481 yıl kesintiye uğramadan kılıçla çıkılmıştır. Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz İnşallah' dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR