Muharrem İnce Ayasofya'ya Gitti Namazı Sultanahmet Camii'nin Önünde Kıldı

CHP’li Muharrem İnce’nin Ayasofya’ya gitti fakat camiye girmek yerine cuma namazını Sultanahmet Camii'nin önünde kıldı.

24.07.2020-15:25 - (Son Güncelleme: 24.07.2020-15:57)Muharrem İnce Ayasofya'ya Gitti Namazı Sultanahmet Camii'nin Önünde Kıldı

Ayasofya Camii'nde 86 senenin ardından ilk namaz kılındı. Binlerce vatandaş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne günün ilk ışıkları ile beraber akın etti. Cami etrafında düzenlene namaz kılma alanları tamamıyla dolarken, salgın sebebiyle misafir girişleri kesildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli de camide saf tuttu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazdan önce Kur'an-ı Kerim okudu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, fetih dönemine atıfta bulunarak Fatih Sultan Mehmet'e atfedilen kılıçla hutbe okudu.

CHP’li Muharrem İnce bugün ilk namazın kılınacağı Ayasofya’ya gitti. Fakat İnce Ayasofya’nın içine girmeyerek namazını açık alanda kıldı.

Yalova’nın Elmalık Köyü’ndeki evinden çıkışından önce İHA’ya özel açıklamalar yapan İnce, şu ifadeleri kullandı:

'Pandemi sürecinde Ayasofya’nın ibadete açılacağı haberleri çıkınca bana , ‘Cuma namazına gidermisiniz’ diye sordular. Bende, ‘Böyle bir pandemi ortamında ibadete açılırsa yoğun bir katılım olacağı için ve sosyal mesafeyi korumamız gerektiğinden mutlaka bir davet olması lazım. Böyle bir davet olursa giderim’ dedim.

Ben ibadete açılacağı üzerine bu yorumu yaptım. Ama Diyanet İşleri Başkanı, ‘Ezan bir davettir. Başka bir davete gerek yok’ dedi. Bu kadar basit ve herkesin bildiği bir dini bilgiyi, yani ezanın bir davet olduğunu her halde 83 milyonun 83 milyonu da bilir. Evvelsi gün ise Diyanet İşleri Başkanı bana telefon etti. ‘Sizi davet ediyorum’ dedi.

Bugün elbette ezanın davetine uyacağız. Ama Diyanet İşleri Başkanının davetine uyup uymadığımı herkes görecek. Diyanet İşleri Başkanına da Nabi’nin kasidesinden bir iki dize okumak istiyorum. Nabi kasidesinde; ‘Oraya unvanla girilmez. Züht ve takva sıraya sokar askerlerini Ayasofya’da’ diyor'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR