Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Enflasyon Açıklaması: Kur Da Düşecek Faiz De!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, açıklamalarında yeni doğal gaz müjdesini verdi.

18.01.2022-14:24 - (Son Güncelleme: 18.01.2022-15:05)Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Enflasyon Açıklaması: Kur Da Düşecek Faiz De!

Arnavutluk ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazının 2023 yılına yetiştirileceğini ifade etti. Gazetecilerin ‘Yeni bir müjde gelir mi?’ sorusu üzerine yanıt veren Erdoğan,’ İnşallah, bekliyoruz. Sismik araştırma gemilerimizin bize verdiği raporlar hep bu istikamette’ diye konuştu. 

Karadeniz gazının sürecinin nasıl ilerleyeceği konusunda kendisine soru yöneltilen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti; ‘Boru hattı yapımında kullanılacak borular gelmeye başladı. Boruların tamamının yaklaşık 10 ayrı seferde limana gelmesi planlanıyor. Her bir boru yaklaşık 12 metre uzunluğunda. Boru hattını deniz tabanına yerleştirme işlemi yaklaşık 5 ay sürecek. 2022 yılı içerisinde tüm kuyularda üretim öncesi tamamlama operasyonları yapılacak’

YENİ DOĞAL GAZ MÜJDESİ

Karadeniz’de bulunan gazın 2023 yılına yetiştirileceğine vurgu yapan Erdoğan, gazetecilerin ‘Yeni bir müjde gelir mi?’ sorusu üzerine ‘Bekliyoruz. İnşallah. Bütün hayalimiz, Bakanlığın yaptığı çalışmalar, arkadaşların verdikleri bilgiler, özellikle sismik araştırma gemilerimizin bize verdiği raporlar, hep bu istikamette. Zaten bu işi şöyle başarıyla neticelendirdiğimiz zaman, ekonomik performans nedir ne değildir diye soranlara inşallah biz oradan gereken cevabı verme imkanını yakalamış olacağız’ açıklamalarında bulundu. 

TL’YE GÜVENİN ARTMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Ekonomik gelişmeler üzerine de değerlendirmelerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Öncelikle kur korumalı mevduata vatandaşlarımızın teveccühü bizleri memnun ediyor. Döviz kurlarındaki oynaklığın azalmasından ve istikrarın devamından gayet memnunuz. Finansal piyasalardaki istikrarın devamına ve TL’ye olan ilginin artmasına yönelik ilave çalışmalarımız sürüyor’ ifadelerini kullandı. 


KUR DA FAİZ DE ENFLASYON DA DÜŞECEK

Kur korumalı mevduat sistemindeki son durum, enflasyon üzerine de konuşan Erdoğan, Diğer taraftan biliyorsunuz benim bir iddiam var; 'faiz sebep, enflasyon neticedir' Nitekim de neticesi, kendini gösteriyor. Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. 20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Ama faizde de artık düşüşler başladı. Bir ara biliyorsunuz 12’ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Fakat bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da ekonomideki şartlara göre şekillenecek. Çünkü bu öyle bir durum ki, hep söylediğim gibi, dere yatağında akar. Burada da aynen bu durumu yakalayacağız. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek’ değerlendirmelerinde bulundu. 

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal