Çin-Tayvan gerilimi had safhada! Birçok savaş uçağı havalandı: Tüm gözler ABD'de

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamaları ile zirveye tırmandı. Çin dün 29 savaş uçağı ile Tayvan hava savunma sahasına girerken Tayvan Güvenlik güçleri alarma geçti ve savaş uçaklarıyla füze sistemlerini devreye soktu. Şimdi gözler Tayvan'ı savunma konusunda güvence veren Washington yönetimine çevrildi.

22.06.2022-12:40 - (Son Güncelleme: 22.06.2022-14:05)Çin-Tayvan gerilimi had safhada! Birçok savaş uçağı havalandı: Tüm gözler ABD'de

Çin'den kalkan tam tamına 29 adet savaş uçağının Tayvan'ın hava savunma tanımlama sahası (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girmesi sonucunda Tayvan güvenlik güçleri, Çin uçaklarının ihlali sonrası Tayvan savunma jetlerini ve füze sistemlerini hazır hale getirdi.

Birçok savaş uçağı havalandı

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından gelen açıklama doğrultusunda, ihlal yapan uçaklar arasında 17 avcı uçağı, altı H-6 bombardıman uçağı, erken uyarı uçakları ve bir adet havada yakıt ihmali uçağının olduğu kayıtlara geçti. Bakanlığın yayınladığı haritaya bakarsak, uçaklardan bazıları Pratas'ın kuzey doğusundaki bir bölgede uçtu, bazıları ise Tayvan'ı Filipinler'den ayıran Bashi Kanalı'na ve Pasifik'e uçtu ve geldikleri rotadan Çin'e geri dönüş gerçekleştirdiler.

Tayvan savaş uçakları ihlal yapan jetleri uyarmak için havalanırken, Çin savaş uçakları Tayvan'ın füze sistemleri ile izlendi.

'Amaçları tepkimizi ölçmek'

Çin'in hamlesi Pekin'in geçen ay 30 uçakla yaptığı ihlal sonrası en büyük ihlal olarak kayıtlara geçti. Tayvan, Çin'in sürekli yaptığı ihlallerin arkasındaki nedenin hava kuvvetlerini yıpratmak ve kendilerinin tepkilerini ölçmek olduğunu iddia ediyor.

Geçmişte bu tür hareketlerin ülkenin egemenliğini korumayı amaçlayan tatbikatlar olduğunu iddia eden Çin'den konuya ilişkin henüz bir yorum gelmedi.


Biden'ın açıklaması ile zirveye tırmanan gerilim

Çin ve Tayvan arasında mevcut olan yüksek gerilim ABD Başkanı Joe Biden'ın Tayvan'a in saldırılarına karşı Tayvan'ı koruma sözü vermesi ile körüklendi. ABD Başkanı Biden'ın kendi ziyaretinin hemen sonrasında Illinois Demokratı Senatör Tammy Duckworth başkanlığındaki heyeti Tayvan'a göndermesi soru işaretlerine sebep olurken Çin Tayvan'a yönelik tavrını daha da netleştirdi.

Gözler ABD'ye çevrildi

'Tek Çin' politikası kapsamında Tayvan'ı kendi topraklarının bir parçası sayan Çin adayı almak için askeri operasyon seçeneğini sürekli masada tutuyor ve bölgeye yönelik ihlallerini artırıyor. Taipei hükümeti ise barış istediğini ancak saldırıya uğrarsa kendini savunacağını söylüyor.

Washington yönetimi, Çin'in Tayvan'ın kontrolünü zorla ele geçirme girişimine askeri olarak müdahale edeceklerini açıklarken Çin ABD'yi zorbalıkla suçluyor.

Peşe peşe gelen ihlaller sonrası gözler ABD'nin duruma vereceği tepkiye çevrildi.

ABD Çin'e karşı askeri üstünlüğe sahip mi?

ABD Başkanının Tayvan'a verdiği açık güvenlik garantisi son günlerin en çok konuşulan konularından birisi. Peki Amerika, Başkan Biden'ın vaat ettiği gibi Tayvan'ı koruyacak askeri üstünlüğe sahip mi?

Askeri analistler ABD donanmasının mevcut tehdit göz önüne alındığında, Çin ve Rusya gibi rakiplerle savaşmanın potansiyel zorluklarını karşılayacak kadar hızlı büyümediğini vurguluyor.

Çin son olarak 2018 yılında Halk Kurtuluş Ordusu Donanması'na 120'den fazla savaş gemisi ekledi. Analistler böyle bir güce karşılık ABD'nin en az 355 gemiye sahip olması gerektiğini dile getiriyor.

Çin donanması son zamanlarda gücüne güç kattı. Çin hükümeti uçak gemileri, silahlı yüzey gemileri ve birkaç denizaltının bulunduğu büyük bir filo inşa etti. Eleştirmenler Çin'in aksine ABD'nin filo sayılarını ve gemi üretimini azalttığına dikkat çekiyor.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal