Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı birçoğumuz için oldukça önemli. Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için ‘Cilt bakımı nasıl yapılı?’ sorusunu sizler için araştırdık.

03.05.2021-10:48 - (Son Güncelleme: 03.05.2021-10:48)Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak birçok kadının hayali. Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı olan cilt, vücudumuzun en büyük organıdır. Günlük yaşam koşullarından oldukça etkilenen cildimizin daha sağlıklı bir görünüme sahip olması için ‘Cilt bakımı nasıl yapılı?’ sorusunu sizler için araştırdı.

CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

1- Temizlik

Cildimiz tüm gün dış etkilere maruz kaldığı için, cilt bakımının ilk adımını temizlikten oluşuyor. Diğer ürünlere geçmeden önce cildin yabancı maddelerden kurtulması gerekiyor. Böylece diğer adımlara geçmek için uygun bir zemin hazırlanmış oluyor. Cilt üzerinde biriken sebum, makyaj ve kir bu aşamada arındırılıyor.

2- Yatıştırma

Hassas bir cilde sahip olsanız da olmasanız da cildiniz temizlendikten sonra oldukça hassaslaşabilir. Bu nedenle cildinizi ferahlatmak için tonik kullanmalısınız. Tonikler cildi yatıştırmanın yanında derinlemesine bir temizlik de sağlar. Toniklerin cilde iyi gelmediği söylense de bu cilt tipinden cilt tipine ve insandan insana değişiklik gösteriyor. Bu nedenle Cilt bakımı rutininize bu adımı eklemek size kalmış.

3- Soruna Odaklanma

Eğer tüm cildinizde olmasa da belli bölgelerde tahriş, sivilce, rosacea, egzama gibi cilt sorunları varsa bunlarla bölgesel olarak ilgilenmeni gerekiyor. Akne kremi ya da varsa doktorunuzun önerdiği bir krem bu aşamada tercih edebilirsiniz. Bu adımdan sonra bir 5 dakika bekleyerek kremin ya da ilacın tamamen emilmesini sağlayarak diğer adımlara geçebilirsiniz.

4- Kişiye Özel Bakım

Bu adımda sizin sorununuza özel bir serum kullanarak cildinizdeki sorunları önlemeye yönelik bir bakım uygulamış oluyorsunuz. Yoğun bir bakım sağlayan serumlar her cilt tipine ve her soruna uygun olarak piyasada bulunuyor. Bu nedenle size özel serumunuzla 4. adımı tamamlayabilirsiniz.

5- Göz Çevresi

Cilt bakımı yaparken en çok ihmal edilen yer göz çevresidir. Oysa ki uyguladığınız ürünler ve yorgunluk göz çevrenizi çok derinden etkileyebilir. Bu adımda göz çevrenizdeki soruna uygun bir nemlendirici ya da bakım kremi ile göz çevrenizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Erken yaşta göz çevresi bakımına başlamak yaşlanma etkilerini geciktirir.

6- Nemlendirme

İster kuru olsun ister yağlı tüm cilt tipleri neme ihtiyaç duyar. Yalnızca kullanılan nemlendirici çeşidi değişebilir. Bu nedenle cildiniz yağlı olduğundan bu adımı ihmal etmemelisiniz. Yağlı ciltler neme ihtiyaç duyduklarında daha çabuk yağlanırlar. Kuru ciltler ise daha çok kururlar. Cilt bakımı rutininizin son adımı olan nemlendirme aşamasını mümkün olduğunca es geçmemeye özen göstermelisiniz.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal