Bu Balıklar Sağlık Problemlerine Yol Açıyor!

Gıda Bilimi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Doğan, esmer etli balıkların alerji ve zehirlenme gibi sağlık problemlerini ortaya çıkarabileceğini belirtti.

18.09.2021-14:59 - (Son Güncelleme: 18.09.2021-14:59)

Gıda Bilimi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Doğan, esmer etli balıkların alerji ve zehirlenme gibi sağlık problemlerini ortaya çıkarabileceğini belirtti. Bilhassa taze tüketimin öneminin altını çizen Doğan, balığın alerji ve zehirlenme gibi sağlık problemlerini beraberinde getirebileceğini vurgulayarak, ''Balığı beklettiğinizde onun bağırsaklarındaki bakteriler, histitini histamine çeviriyor. Bu da vücutta bizim yangı, enflomasyon dediğimizi mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, solunum durması gibi problemlere neden oluyor.'' diye belirtti.

Balık sezonunun açılması ile beraber uzmanlar da vatandaşları bilinçli balık tüketimine karşı uyarmaya başladı. Gıda Bilimi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Doğan, gıda güvenliği açısından balık tüketiminde alerji ve zehirlenmenin temel riskler olduğunu vurgulayarak bunlara sebep olabilecek balık türlerini anlattı. Doğan, görülen semptomlar hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

HAMSİYE İSTAVRİTE DİKKAT!

Alerji ya da zehirlenmeyi meydana getirebilecek olan balıklar hakkında bilgi paylaşımında bulunan Doğan, ''Balıkların neden olabileceği allerjen ve histamin kaynaklı zehirlenmeler var. İkisi de birbirinden farklı. Dünyada temel gıdalar var. Bunlar; yumurta, süt, soya, fıstık, un gibi besinler. Balık da bunlardan bir tanesi. Bin kişiden birinde balık alerjisi olabilir. Bunun nedeni de içerisinde bulunan protein yapıları. Tabi bu durum herkes için sorun olmayabilir ancak dikkat edilmesi gereken nokta, buna benzer bir alerjik durum söz konusuysa hızlı bir şekilde balık tüketimini bırakmak. Tabi bahsettiğimiz protein yapıları her balıkta olmaz. Genellikle hamsi, istavrit, uskumru, kolyoz, gümüş, sardalya, palamut gibi esmer etli balıklarda olur. Dolayısıyla onlara daha çok dikkat etmek gerekir.'' dedi.

BALIĞI BEKLETMEYİN!

Balıkların zehirlenmeye yol açabileceğini ifade eden Doğan, taze tüketimin önemini vurguladı. Doğan, ''Balıklarda bulunan bir histamin var. Bizim vücudumuzda da var. Ancak siz eve taze getirdiğiniz balığı 3 gün sonra tüketmek için beklettiğinizde onun bağırsaklarındaki bakteriler, histitini histamine çeviriyor. Bu da vücutta bizim yangı, enflomasyon dediğimizi mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi problemlere neden oluyor. Bu sorunları yaşamamak için yapılması gereken temel şey, balığı taze tüketmek.'' diyerek balığın bekletilmemesi gerektiğini söyledi.

SEMPTOMLARA DİKKAT!

Doğan, balığın alerjik semptomlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: ''Balığı tükettikten sonra birkaç saat sonra semptomlar ortaya çıkabilir. İnsan vücudunda protein yapısında antikorlar var. Bazı çocuklarda, yetişkinlerde bu tür protein yapılarına karşı bir duyarlılık söz konusu. Bu duyarlılıktan dolayı birkaç saat içerisinde mide bulantısı, kusma gibi semptomlar görülür. Gıda zehirlenmesine benzer ama tam olarak gıda zehirlenmesi denemez. Bunlar alerjik reaksiyonlardır. Kolda, boğazda şişme ya da anafilaksiye kadar ilerleyen durumlar söz konusu olmayabilir ama çok büyük bir reaksiyon söz konusuysa solunum durmasına kadar gidebilir ki binde bir görülen bir durumdur. Ama alerjik reaksiyonu olanların daha dikkatli olması gerekir.''

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal