Biden’den Afganistan’daki Gündeme Dair Çarpıcı Açıklamalar!

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’da yaşanan olaylara dair açıklamalarda bulundu. Joe Biden: “ En uzun savaşı sonlandırıyoruz” dedi.

17.08.2021-09:29 - (Son Güncelleme: 17.08.2021-09:29)Biden’den Afganistan’daki Gündeme Dair Çarpıcı Açıklamalar!

Afganistan’daki gündeme dair açıklama yapan Biden, "Afganistan'daki misyonumuz son yirmi yılda birçok yanlış adım attı, askerlerimizden başka bir ülkenin iç savaşında sonsuza kadar savaşmalarını isteyemem ve istemeyeceğim” diye konuştu. Biden açıklamasında "ABD'nin en uzun savaşını sonlandırıyoruz. Herhangi bir askeri müdahalenin güvenli bir Afganistan oluşturamadığını gördük" diye konuştu. 

‘KARARIMIN TAMAMEN ARKASINDAYIM’

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada kendisinin ve ulusal güvenlik ekibinin Afganistan'daki durumu 'yakından izlediğini' belirtti. Biden, dünyanın şu anda Afgan hükümetinin 'hızlı bir çöküşünü' gördüğünü kabul ederek, ABD'nin Afganistan misyonunun 'asla bir ulus inşası olmaması gerektiğini' açıklamalarına ekledi. 

Biden, "Kararımın tamamen arkasındayım. 20 yıl sonra, ABD güçlerini geri çekmek için asla iyi bir zaman olmadığını zor yoldan öğrendim. Afganistan'ın kendi silahlı kuvvetleri yapmazken Amerikan birliklerine harekete geçmelerini emretmek yanlış. Afgan askerleri yapmazken, daha kaç nesil kız ve oğullarımızı Afganistan'ın iç savaşında savaşmak için göndermemi istersiniz? Gerçek şu ki, olaylar beklediğimizden daha hızlı gelişti. Yani ne oldu? Afganistan siyasi liderleri pes etti ve ülkeden kaçtı" ifadelerinde bulundu.

’BU SORUMLULUĞU BİR BAŞKANA DEVRETMEYECEĞİM’

Joe Biden, Taliban'ın ABD vatandaşlarına saldırması veya Kabil'deki tahliye çabalarını engellemeye çalışması halinde ABD'nin 'hızlı ve güçlü' bir yanıt vereceği konusunda uyardı. Biden, "Gerekirse halkımızı yıkıcı bir güçle savunacağız ABD güçlerini geri çekmek için hiçbir zaman iyi bir zaman olmadı" diye konuştu. 

Biden, tüm tahliye çabaları başarıyla tamamlandıktan sonra ABD'nin geri çekilme misyonunu tamamlamaya ve 'Amerika'nın en uzun savaşını sona erdirmeye' devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Biden, açıklamalarında şunları söyledi "Şu anda gördüğümüz olaylar, hiçbir askeri gücün istikrarlı, birleşik ve güvenli bir Afganistan sağlayamayacağının ne yazık ki kanıtı. Artık Afganistan'daki savaşa başkanlık eden dördüncü Amerikan başkanıyım. İki Demokrat ve iki Cumhuriyetçi. Bu sorumluluğu beşinci bir başkana devretmeyeceğim. Ben Amerika Birleşik Devletleri başkanıyım ve bu iş benimle bitiyor.”

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal