Biden Yönetimi "Boston Maratonu saldırısı"nın Failine İdam İstiyor

ABD'de, 15 Nisan 2013'te Boston Maratonu esnasında gerçekleşen saldırının faili Cohar Tsarnsyev'e verilen idam cezasının reddedilmesine tepki yağdı.

16.06.2021-01:41 - (Son Güncelleme: 16.06.2021-01:41)Biden Yönetimi "Boston Maratonu saldırısı"nın Failine İdam İstiyor

Amerikan basınında yer alan haberlere göre Adalet Bakanlığı, 14 Haziran'da Yüksek Mahkemeye yaptığı 48 sayfalık başvuruda saldırıyı gerçekleştiren Cohar Tsarnayev'e verilen idam cezasının gerçekleşmesi talebinde bulundu.

Dava dosyasında, alt mahkemenin Tsarnayev'e verilen idam cezasını onaylamamasının "yanlış olduğu"nun ve bu konu hakkında tekrar bir mahkeme süreci başlayarak idam cezasının gerçekleşmesinin gerekli olduğunu belirtti.

TWITTER'DAN TEPKİ YAĞDI 

20 Ocak 2021'de ABD’nin Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden'ın zaman zaman "idam karşıtı" olduğunu ifade etmesine rağmen, Adalet Bakanlığının böyle bir adım atması dikkatleri üzerine çekti. Trump da Tsarnayev'e verilen cezasının uygulanmasını istemişti. Geçmiş dönemin ABD Başkanı Donald Trump, ağustos 2020'de ABD Federal Temyiz Mahkemesinin, Tsarnayev'e alınan idam cezasını iptal etme kararına Twitter'dan tepki verdi.

Boston Maratonu saldırısı, 11 Eylül saldırılarının ardından Amerika tarihindeki "en kötü terör saldırısı" olduğuna dikkat çeken Trump, "Boston bombacısı Cohar Tsarnayev kadar idam cezasını hak eden çok az kişi vardır." İfadelerine yer vermişti.

BOSTON SALDIRISI HAKKINDA

ABD'de, 15 Nisan 2013'te Boston Maratonu esnasında gerçekleşen saldırıda 3 kişi yaşamını yitirmiş, 264 kişi yaralanmıştı. FBI'ın, saldırının Cohar ve Tamerlan Tsarnaev kardeşler tarafından gerçekleştiğini meydana çıkarmasından sonra aranan 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev polis ile yaptığı çatışma esnasında vurularak öldürülmüştü.

Cohar Tsarnaev ise 2015'te idam cezasına çarptırılmıştı.

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Tsarnaev'e verilen idam cezasını 31 Temmuz 2020'de iptal etmişti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR