Betül İsminin Anlamı Nedir?

Kulağa hoş gelen ve söylemesinin kolay olduğu Betül isminin anlamı nedir? Betül isminin ne manaya geldiği ve Kur'an-ı Kerim'de geçip geçmediği merak ediliyor. Peki Betül ne demek?

10.02.2021-17:29 - (Son Güncelleme: 14.09.2021-18:16)Betül İsminin Anlamı Nedir?

Anne baba olmaya hazırlanan adaylar için en heyecanlı süreçlerden biri olan isim koyma süreci araştırmalarla geçiyor. En fazla araştırılan ve ne anlama geldiği merak edilen Betül isminin manası internetten araştırılıyor. Peki Betül ismi ne demek? Betül ne anlama gelmektedir?

BETÜL İSMİ ANLAMI NEDİR?

Betül, Türkiye'de nüfusa en fazla kayıtlı olan kız çocuk isimleri arasında öne çıkmaktadır. Oldukça güzel bir anlam taşıması sebebiyle anne ve baba adayları tarafından sıklıkla tercih edilir.

Betül Arapça dilinde bal manasında kullanılmaktadır. Burada kastedilen bal, insanları iyileştiren ve şifa veren bal manasına gelir. Betül ismi genel olarak ise namuslu, iffetli kadın anlamında kullanılmaktadır. Betül, Hz. Fatma ve Hz. Meryem'e atfedilen bir sıfattır. Meryem isminin diğer manaları ise sevgi, huzur ve muhabbettir. Ayrıca köklenen bir fidan manasında da kullanılır.

BETÜL İSMİ KUR'AN'DA GEÇİYOR MU?

Arapça kökenli olan Betül ismi Kur'an-ı Kerim'de geçmiyor. Dinler tarihinde iffetli kadın manasında kullanılması ise birçok kişinin tercih sebeplerinden biri olmuştur.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal