Bayraktar TB3 testlere aralıksız devam ediyor: TCG Anadolu’dan uçuş için tarih verildi

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, test uçuşlarını aralıksız sürdürüyor. Yerli SİHA’nın TCG Anadolu’dan uçacağı tarih de belli oldu. İşte detaylar…

20.04.2024-10:39 - (Son Güncelleme: 20.04.2024-17:48)

Yerli imkanlarla üretilen Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB3, test uçuşlarını başarıyla tamamlamaya devam ediyor. Baykar’ın yaptığı açıklamaya göre Bayraktar TB3’ün TCG Anadolu’dan uçacağı tarih belli oldu.

Bayraktar TB3 testleri başarıyla devam ediyor

AA’da yer alan habere göre; Cumhuriyet'in 100. yılını taçlandırmak amacıyla gerçekleştirilen Bayraktar TB3 SİHA'nın test süreci devam ediyor. İki prototip, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde başarıyla uçuşlarını sürdürüyor. Bayraktar TB3 PT-1 ve PT-2, geçtiğimiz hafta orta irtifada yapılan sistem ve dayanım testlerini başarıyla tamamladı.

Bugüne kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında Bayraktar TB3 SİHA, toplam 272 saat 47 dakika havada kaldı. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla donatılan milli SİHA, 20 Aralık 2023'te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde 32 saat boyunca yere inmeden havada kalarak 5 bin 700 kilometre yol katetti.

Milli SİHA Bayraktar TB3, 26 Mart 2024'te ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 ile ilk kez uçtu. Gerçekleştirilen testlerde, dünyadaki muadillerine göre en yüksek performansa sahip olan ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

Bayraktar TB3 testlere aralıksız devam ediyor: TCG Anadolu’dan uçuş için tarih verildi

TCG Anadolu’dan uçuş için tarih verildi

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilir kanat yapısı sayesinde TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde test edilmesi planlandığını duyurdu.

Bayraktar TB3'ün sahip olacağı yetenekler, bu sınıftaki insansız hava araçları için önemli bir dönüm noktası olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyeti sayesinde milli SİHA, uzun mesafelerden kontrol edilebilecek. Bu da Türkiye'nin caydırıcı gücünü artırarak deniz aşırı hedeflere karşı keşif, gözetleme, istihbarat toplama ve taarruz görevlerini başarıyla yerine getirebilecek.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gözümüzü gökyüzünden başka bir yöne çevirmedik. İşimiz gökyüzü ve uzayla. Bayraktar TB3 SİHA: yüzde 100 Baykar öz kaynakları ile geliştirilmiş SİHA, aviyonik, yazılım, yer sistemleri. Milli radar destekli TCG Anadolu ve benzeri kısa pistli gemilere iniş-kalkış kabiliyeti (Baykar). Milli turbo-dizel motorlu (TEI). 4 bin 600 kilometreye varan görev yarı çapı. Milli Görüş Hattı Ötesi Haberleşme Sistemi (Baykar). Milli ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistemli (Aselsan)." ifadelerini kullandı.

Baykar, tüm projelerini başlangıçtan itibaren öz kaynaklarıyla yürüterek 2003 yılındaki İHA AR-GE sürecinden bu yana gelirlerinin yüzde 83'ünü ihracattan elde etti. Savunma ve havacılık sektöründe 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre lider konumda olan Baykar, 2023'te de sektörün ihracat şampiyonu oldu. Geçen yıl 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Baykar, gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasını ihracattan elde ederek 2023'te savunma ve havacılık sektörünün ihracatının üçte birini tek başına gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar'ın halihazırda imzaladığı sözleşmelerin yüzde 97,5'i ihracata dayalı. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülkeyle ihracat anlaşması yapıldı.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal