Başkan Erdoğan Katar Ziyareti Öncesi Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti öncesi havalimanında önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

06.12.2021-11:56 - (Son Güncelleme: 06.12.2021-15:44)Başkan Erdoğan Katar Ziyareti Öncesi Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, asgari ücret zammına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Gazeteciler ‘Asgari ücret 4 bin TL olacak mı?’ sorusuna Erdoğan, ‘Kesinlikle işçimizi zora sokmayacağız, onları memnun edeceğiz. Asgari ücrette en uygunu masaya yatırıp nihai kararımızı vereceğiz. İşverenin de alınan karardan memnun olması lazım.’ dedi.

KATAR İLE YENİ ANLAŞMALAR İMZALANACAK

Katar ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, ‘Türkiye-Katar ilişkileri, dostluğuyla stratejik perspektifiyle günden güne güçleniyor. Katar ile bugüne kadar siyasi, askeri, kültürel olmak üzerek 69 belge imzaladık. Yarın imzalayacağımız yeni anlaşmalarla dayanışmamızı daha da perçinleyeceğiz.’ ifadelerini kullandı. 

KATAR İLE İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye ve Katar güçlü duruşlarını koruyan iki devlettir. Katar ile ekonomiden savunmaya, ticaretten yatırıma kadar "kazan kazan" temeliyle ortaklığımızı güçlendirdik. Katar ile ikili ilişkilerimizde son yıllarda kaydedilen mesafeden inşallah bundan sonrası çok daha verimli şekilde devam edecektir.

DOĞU’DA YATIRIMLAR ARTACAK 

Doğu’da terör olaylarının bitmesi ile yatırımların artacağını dile getiren Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti; ‘Biz ülkemizi büyütmeye ve güçlendirmeye devam edeceğiz. Körfezdeki kardeşlerimizle ilişkilerimizi ilerleteceğiz. Körfez bölgesinde diyalog kapılarının tekrar açılması ve yanlış anlamaların giderilmesi yönünde yürütülen diplomatik çabaları memnuniyetle karşılıyoruz. Türk yapısı olarak, Türkiye olarak tüm Körfez ülkeleriyle olan birlikteliğimizi çok daha güçlendirerek devam ettirmekten yanayız. Muhalefetin rahatsızlıklarını biliyoruz. Ancak biz bu ilişkileri güçlendirmekte kararlıyız.’

 ŞUBAT AYINDA ABU DUBAİ'YE GİDECEK

Erdoğan, Şubat ayında Abu Dubai’de ziyaretinde olacağını ve ekonomide atılan adımların yanı sıra başka yatırımlarında olacağını duyurdu. 

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Başkan Erdoğan, ‘asgari ücret 4 bin lira olacak mı?’ sorusuna şu şekilde yanıt verdi; ‘Tarafların teklifleri nedir bunu bir görelim. Daha önce de söylediğim gibi biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da en uygununu, en ideal olanı belirleyip nihai kararımızı vereceğiz. İşçi kesiminin memnuniyeti değil, işverenin de karardan memnun olması lazım. Hem işçinin emeğine hem de işverenin yatırım gücüne ihtiyacımız var.’ 

STOKÇULUK YAPANLAR BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEK

Erdoğan, konuşmasının devamında fırsatçıları ele alarak ‘Stokçuluk dinimizde haramdır, böyle bir şeye gidemezsiniz. Görüyoruz ki stokçuluk yapanlar var. Son zamanlarda otomotiv sektöründe bile stokçuluk var. Hele hele gıdada stokçuluk yenilik yutulur gibi değil. Şu anda cezai müeyyide çok düşük. Biz bunun üstüne gideceğiz. Ama stokçuluk yapanlar bedelini ağır ödeyecek.’ şeklinde konuştu.

BU TÜR SABOTAJLAR BEDELİ AĞIR OLACAK

Erdoğan, Güney Kıbrıs’ta camiye düzenlenen ırkçı saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Güney Kıbrıs'taki bu operasyon karşılıksız kalmayacak. Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar Bey'in açıklamasına katılıyoruz. Mabetlerimizin üstünde bu tür sabotajlara gitmenizin bedelini çok ağır ödersiniz. Bunların arkasında kimlerin olduğuyla ilgili arayış içerisindeyiz. Bu camilerimizin güvencesi Güney Kıbrıs Yönetimidir.’ dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal