Başkan Erdoğan, İsveç Başbakanı Andersson ile görüştü: PKK terör örgütüne verdiğiniz desteği sona erdirin!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile yaptığı görüşmede, İsveç'in PKK terör örgütüne verdiği desteği sona erdirmesini istedi.

21.05.2022-16:54 - (Son Güncelleme: 21.05.2022-17:10)

Tüm dünyada Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği girişimi gündemden düşmüyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması İsveç ve Finlandiya'yı NATO'ya girmeye zorladı. Bu iki ülkenin PKK'ya sağlamış olduğu siyasi ve askeri destek ise Türkiye tarafından gerekçe gösterilerek üyelik başvuruları veto ediliyor.

ABD ve söz konusu ülkelerden Türkiye'nin güvenlik endişelerinin karşılanacağı açıklamaları gelirken diplomasi trafiği de sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Andersson ile görüştü

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede iki ülke ilişkileri ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu ele alındı.


'Terörü desteklemeyi bırakın'

Başkan Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin NATO’nun açık kapı politikasına bugüne kadar hep tam destek verdiğini belirterek ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın esas bir değer olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin, İsveç'in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dile getirdiğini belirten Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti.

Erdoğan, İsveç’in terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah desteğinin son bulması gerektiğini vurguladı.

'Somut ve ciddi adımlar atın'

PKK/PYD/YPG'nin DEAŞ'la mücadele ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Erdoğan, İsveç'in, terör örgütü PKK ve bu örgütün Suriye ile Irak’taki uzantıları bakımından Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

Erdoğan, Suriye'den Türkiye'ye yönelik terörist tehdit yüzünden gerçekleştirmek zorunda kaldıkları Barış Pınarı Harekatı sonrasında savunma sanayisi alanında İsveç’in Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal