Banka Reklamına Tıklayan Vatandaş 18 Bin Lira Dolandırıldı

Mersin'de bir kişi internet üzerinden 'phishing' yönetimi ile yaklaşık 18 bin lira dolandırıldı. Polisin devreye girdiği olayda 5 kişi tutuklandı.

29.10.2019-14:22 - (Son Güncelleme: 29.10.2019-14:19)

İnternette gördüğü sahte banka reklamına giren bir kişi ’phishing’ (oltalama) olarak adlandırılan yöntemle dolandırıldı.  

Mersin'de yaşayan H.Ş, bankadan gönderilen mesajda, bilgisi dışında hesabından biri 2 bin 670 dolar diğeri ise 5 bin lira değerinde olan 2 işlemin yapıldığını gördü. Mesajın ardından polise başvuran H.Ş, ''İnternette gezinirken bankanın reklamını gördüm. Daha sonra şifremle girmek istedim, bilgileri girdikten sonra birden sayfa kapandı'' diye anlattı. 

Şikayet üzerine harekete geçen Mersin Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, H.Ş’nin banka bilgilerinin ’phishing’ yöntemiyle ele geçirilerek hesabından yaklaşık 18 bin lira değerinde kredi çektiğini paranın bir kısmının İstanbul, bir kısmının ise Mersin’deki ATM’lerden nakit çekildiğini, kalan paranın ise çeşitli iş yerlerinden harcandığını tespit etti.

Yapılan fiziki takiplerin ardından belirlenen şüphelilere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda E.E, A.K, A.Y, H.D, ve R.A. gözaltına alındı.

H.Ş.’in banka hesabını ele geçirdikten sonra paraları, üçüncü kişilerin hesaplarına havale ederek ATM’lerden banka kartı ve iş yerlerine ait pos cihazıyla çektiği de tespit edildi.

Emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR