Bakanlıktan flaş açıklama: Güvenlik ve hizmette vatandaşlara kolaylık sağlanacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; yerli e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belgesi Tanıtımı Toplantısında projeler hakkında önemli demeçler verdi. Verdiği demeçlerde bu projelerin hayata geçmesiyle beraber güvenlik ve hizmette kolaylık açısından vatandaşlara yarar sağlayacağının altını çizdi.

10.05.2022-12:18 - (Son Güncelleme: 10.05.2022-17:48) Bakanlıktan flaş açıklama: Güvenlik ve hizmette vatandaşlara kolaylık sağlanacak!

çişleri Bakanı Süleyman Soylu; yerli e-Pasaport, e-Mavi Kart ve e-Sürücü Belgesi Tanıtımı Toplantısında yapmış olduğu bilgilendirmede gerçekleşecek olan üç projenin hizmet anlayışında vatandaşlara kolaylık sağlamasının en önemli husus olduğunu belirtirken yakında gerçekleşecek yeni dönem hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun öne çıkan açıklamalarında; "3 yeni projeye de kısaca temas etmek isterim. E-Pasaport olarak tabir edilen yeni nesil çipli pasaportlar, aslında bizim AB'ye ve vize serbestisine girişle ilgili imzaladığımız temel şartlardan birini içeren güvenli pasaportu içeren çerçevede üretiliyordu. 2018'den itibaren Türkiye bu pasaportları kullanıyor. Bu pasaportları da Avrupa'daki bir firmadan, 18 ülke bizim gibi alıyor. Tüm dünyada pandemi nedeniyle ortaya çıkan çip tedarik krizi var. Söz konusu firma tedarikleri karşılamada sıkıntı yaşadı. Biz vatandaşlarımıza sıkıntı yaşatmamak için çaba gösterdik. Avrupa'da birçok ülke eski pasaportlarına geri döndü, süresi bitmiş pasaportlarına devam etti. Biz de sıkıntılar yaşadık ama bunu vatandaşımıza hissettirmemeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

Yerli e-Pasaportun pilot üretimi başarılı

Ağustos ayında yerli e-pasaportun üretilmesinin planlandığını belirten Bakan Soylu; “Dün Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, yeni yerli e-pasaport çalışmalarına başladık, seri üretim için de son aşamadayız. Yeni yerli E-pasaport tasarım çalışmalarını ve pilot üretimini başarı ile tamamladık. Ağustos ayında kendi E-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Temassız, güvenli pasaport

Yerli e-Pasaport hakkında verdiği demeçlerde temasız çiple güvenilir olacağının altını çizen Bakan Soylu; “ Aynı zamanda göç kartlarını da üretiyoruz. İkamet belgelerini de üretiyoruz. İnşallah Ağustos ayında kendi e-pasaportumuzu kendimiz, dünyanın en güvenlikli pasaportunu kullanacağız. Temassız çiple ve birçok yenilik ögesine sahiptir. Tasarımı özgün bir tasarımdır. Her sayfasında ülkemizin farklı şehirlerine ait görseller, şehre özel bitki görseli yer alacak. Daha önce 5 yıl olan yeşil pasaporttaki geçerlilik süresi yeni e-pasaportta 10 yıla çıkıyor. Çipli olan pasaportta Kız Kulesi var. İkinci sayfasında pasaportumuzun özellikleri gözükmektedir. Değişken mikro yazılar vardır. Kendine ait özel çizgileri bu pasaportun vardır. Resim koruma için özel boyası sözkonusudur. İnşallah yetiştirebilirse resimler de renkli olacak. Pasaportumuzu kendimizi üretmemiz daha öncelikli. 14. ve 15. sayfada Efes Antik Kenti, Sümela Manastırı, Göbeklitepe, Çorum - Hattuşaş, Ayasofya Camisi tam 20 ve 21.'nci sayfalarda, Mevlana Türbesi, Çamlıca Camisi, Çifte Minareli Medrese - Erzurum, İshak Paşa Sarayı - Ağrı, Amasya evleri, Diyarbakır'da surlar ve Hevsel bahçeleri, 1915 Çanakkale Köprüsü ve en nihayetinde de TBMM yer alıyor. Burada büyük özen gösterilerek hazırlanmış çok güçlü bir pasaport” olacağını belirtti.

Yeni E- Sürücü Belgesi

Uluslararası dolaşıma açık

Yeni e-Sürücü belgesine de değinen Bakan Soylu; “2016'dan itibaren yeni nesil sürücü belgesi vermeye başlamıştık. Yeni E-sürücü belgesi de temassız çip kullanılarak teknolojik yönden geliştirilmiş, güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştır. Yeni E-sürücü belgesinde de, yeni E-pasaportlarda olduğu gibi 'Turkey' yerine ilk kez 'Türkiye' ifadesi kullanılacaktır. Ehliyetlerimiz uluslararası dolaşıma açıktır, ehliyetimize kimlik ekleme kabiliyetine sahip olacağız. Herkes ehliyetini hemen değiştirmek zorunda mı? Hayır. Ehliyet süresi bittiği zaman ve yeni alınan ehliyetlerde bu ehliyet Türkiye'nin yeni ehliyeti olarak kullanılmış olacak" diye ifadelerine yer verdi.

Yeni E-Mavi Kart

Güvenli e-Mavi kart

Almanya’da ikamet eden Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda kalanlar için e-Mavi kart projesine de değinen Bakan Soylu; “Diğer projemiz de bilindiği gibi mavi kartımız var. E-mavi karta dönüştüreceğiz. Almanya'da olup Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda olan vatandaşlarımızın kullandığı mavi kartı daha güvenli hale getirmek istedik. Kağıt ürün olarak eski usulle düzenlenmektedir halen. Biyometrik verileri barındıran, daha güvenli yeni e-mavi kart hazırlanıyor.” ifadelerine yer verdi.

Pasaport sıkıntısı yaşamayacağız

Ehliyet, mavi kart ve pasaport süreleri hakkında bilgilere de değinen Bakan Soylu; “Biz basmaya Ağustos'tan itibaren başlayacağız. Hem ehliyet, hem mavi kart ve pasaport için var olanlar kullanılacak, süresi bittiğinde yenileme ihtiyacı olduğunda başvurulacak. Biz diğer pasaportlardaki stoklarımızı da kullanacağız. Pasaport sıkıntısı yaşamamış olacağız. Macaristan'la sözleşme imzaladık. Burada pasaport basma merkezlerinde sıkıntı olursa onlar bizimkini, onlarda sıkıntı olursa biz onlarınkini basacağız” diye açıklamalarda bulundu.


Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal