Bakan Şimşek’ten yatırımcılara uyarı: ‘Savunmasız kalanlar zarara uğruyor’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlığı düşük olan yatırımcılara yüksek risk almama konusunda uyarılarda bulundu. Bakan Şimşek, "Sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık dönemi başlatıyoruz. Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile ev hanımlarına yönelik eğitim gibi projeleri hayata geçiriyoruz" dedi.

13.02.2024-10:19 - (Son Güncelleme: 13.02.2024-17:23)

Piyasada son dönemde artan finansal okuryazarlığı düşük yatırımcıların yüksek kar beklentisiyle yüksek riskli işlere girdiğine dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu kişilerin sermaye piyasasında daha dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, "Sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık dönemini başlatıyoruz. Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile ev hanımlarına yönelik Eğitim gibi projeleri hayata geçiriyoruz." dedi.

Finansal okuryazarlık bilincini yükseltmeye çalışıyoruz

AA’da yer alan habere göre; Finans teknolojisindeki hızlı değişim ve dönüşüm ile yeni finansal enstrümanların, ponzi sistemleri gibi faktörlerin, finansal bilgiye olan önemi artırdığına dikkat çeken Şimşek, dünya genelinde birçok ülkenin toplumsal finansal okuryazarlık bilincini geliştirmeye yönelik çaba sarf ettiğini ifade etti. Şimşek, ülkelerin kalkınma stratejisi bağlamında yerel tasarruf oranlarını artırmanın ve bu tasarrufları finansal piyasalar aracılığıyla reel sektör firmalarına doğrudan yönlendirmenin önemli olduğunu belirtti. "Finansal eğitim ve finansal okuryazarlık alanındaki genişleme, bireysel yatırımcıların sağlıklı yatırım kararları almasına katkıda bulunarak finansal piyasalara aktif katılımlarını artırabilir. Ayrıca, finansal okuryazarlığın gelişmesi, finansal sahtekarlıklara karşı direnci artırır ve doğru yatırım kararlarının alınmasını kolaylaştırır." şeklinde konuştu.

Türkiye’deki finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması gerektiğini belirten Şimşek, şunları söyledi:

"Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel şirketler, finansal okuryazarlık alanında projeler yapsa da faaliyetler dağınık yapıda. Ülkemizde mesleki ve teknik liselerde finansal okuryazarlık seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Ayrıca bazı ön lisans ve lisans programlarında sınırlı düzeyde finansal okuryazarlık dersi veriliyor. İlköğretimde finansal okuryazarlık eğitimi kapsamında eğitmen açığı bulunuyor."

Mehmet Şimşek

Savunmasız kalanlar zarara uğruyor

Bakan Şimşek, finansal okuryazarlığın artırılmasıyla beraber tasarruf konusundaki farkındalığın da artacağına dikkat çekerek, "Son yıllarda özellikle finansal okuryazarlık düzeyi düşük bireysel yatırımcıların foreks, kripto varlıklar ve borsa alanlarında yüksek kar beklentisiyle hareket ettiği ve yüksek risk aldığı gözleniyor. Tüyo ve duyum adı altında yanıltıcı ve yanlış yönlendirmelere karşı savunmasız kalan söz konusu yatırımcıların zarara uğradığı görülüyor. Düşük finansal okuryazarlık seviyesindeki bireylerin risk yönetimi yapmakta zorlandıkları, yatırım ürünlerine ilişkin sınırlı bilgi birikimine sahip oldukları, yatırım ürünlerinin karakteristiklerini ve risk seviyelerini ölçemedikleri, şirket finansallarını okuyamadıkları biliniyor." dedi.

Atacağımız adımlar oldukça önemli

Finansal okuryazarlık konusundaki adımların önemine dikkat çeken Şimşek, "Yatırımcı davranışını profesyonel seviyeye taşıyacak, sermaye piyasalarına katılımı artıracak ve sürü psikolojisiyle yatırım davranışını engelleyecek adımların atılması önemlidir. Finansal okuryazarlık düzeyi düşük olan yatırımcılar, sermaye piyasalarında zarar görebilir; bu nedenle bu yatırımcıların temkinli davranmaları kritiktir. Bu bağlamda, finansal okuryazarlık dönemini başlatıyoruz. Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi gibi projelerle ev hanımlarına yönelik eğitimler gerçekleştiriyoruz. Bu projeler, yatırımcılara uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş bir portföy anlayışının rasyonel olduğunu vurgulayacak ve en önemlisi piyasa etkinliğini artırarak daha istikrarlı bir Sermaye Piyasası seviyesine ulaşmamıza katkı sağlayacaktır." dedi.

Kadınlara yönelik çalışmalar devam ediyor

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından ülke çapında yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Şimşek, "Ülkemizde finansal okuryazarlık seviyesinin artırılmasına yönelik önemli projeleri uygulamaya alacağız. Kurulumuz öncülüğünde hazırlanan Finansal Okuryazarlık Portalı ile bankacılık, bütçe, kredi ve yatırım ana başlıklarında toplumun her kesimine hitap edecek içerikler sunulacak." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Sermaye Piyasası Kurulu arasında Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin açılmasına yönelik işbirliği protokolü imzalanma aşamasına geldiğini duyuran Şimşek, şu ifadeleri kullandı: 

"Bu lise, sermaye piyasası ve finans alanında 4 yıl boyunca eğitim verecek ve özel programlarla desteklenerek, finans sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirmeyi hedefliyor. Finansal piyasalarda çalışmayı hedefleyenlerle birlikte mevcut sektör çalışanlarına yönelik eğitimler için Finans Akademisi'nin kurulması çalışmaları da devam ediyor. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu arasında, 800 bin kadın girişimci ve ev hanımına yönelik finansal okuryazarlık eğitimi ve eğiticilerin eğitimi için işbirliği protokolü çalışmaları da sürdürülüyor."

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal