Bakan Kurum fahiş kira artışlarına düzenleme geleceğini açıkladı! Kiracı Şikayet Hattı duyuruldu!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı'ndan ilgili bürokratlar 2 saatlik toplantı gerçekleştirdiler. Gerçekleşen toplantıda bir çok konu ele alındı. Ele alınan konulardan biride Kiracı Şikayet Hattı’nın kurulabileceği konusunda üzerinde duruldu.

26.05.2022-09:11 - (Son Güncelleme: 26.05.2022-11:19)Bakan Kurum fahiş kira artışlarına düzenleme geleceğini açıkladı! Kiracı Şikayet Hattı duyuruldu!

Fahiş kira artışından karşı önlem alabilmek ve kiracıları korumak amacıyla hükümet çalışmalar yürüttü. Yürütülen çalışmalarda hükümetin kararı ile Kiracı Şikayet Hattı kurulması için çalışmalar yapıldığı bildirildi. Geçtiğimiz gün konuyla ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı'ndan ilgili bürokratların konuyla ilişkin 2 saatlik toplantı yaptılar. Gerçekleşen toplantıda bir çok konu ele alındı. Ele alınan konulardan biride Kiracı Şikayet Hattı’nın kurulabileceği konusunda üzerinde duruldu. 

Hattan yararlanıp şikayette bulunabilecek

Hattın kurulması ile beraber kiracı kendi hakları konusunda bilgilendirileceği ve şikayet edebileceği gibi ev sahibi de bu hattan yararlanıp şikayette bulunabilecek. Eğer ev sahibinin Gelir İdaresi Başkanlığı'na kira geliri beyannamesinde bulunmadığı tespit edilirse, geriye dönük vergi tahsil edilecek. 

Devletin "kara listesi"ne alınacak

Kiracı Şikayet Hattı kurulduktan sonra e-Devlet Sistemi’ne taşınacak. Kurulması planlanan hat sadece kiracı ve ev sahibi için hizmet verecek. Kiracıların, "Kombim bozuldu, ev sahibim mi ben mi yaptırmalıyım?", "Ev sahibim oğlunun oturacağını gerekçe göstererek beni evden çıkarmak istiyor, ne yapmalıyım?" gibi soruların muhatabı bu hat olmayacak. Yapılacak ihbarlarda ve yapılacak denetimlerde kiracısını kanuna aykırı şekilde mağdur ettiği tespit edilenler devletin "kara listesi"ne alınacak.

10-15 gün içinde düzenleme getirilecek

10-15 gün içinde düzenleme getirilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, fahiş kira artışlarına 10-15 gün içinde düzenleme getirileceğini söyleyen Kurum, "Ne konut sahibini ne de kiracıyı mağdur etmeyecek bir düzenleme yapacağız ancak fırsatçılığa hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz. En kısa zamanda çalışma tamamlanacak ve fahiş artışları yapanlarla ilgili, sadece kira değil konut fiyatlarında da olağan üstü bir artış söz konusuysa bununla ilgili denetimlerimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"İlgili bakanlıklara şikayetini yaparak, hukuki süreci başlatabilir"

Bakan Kurum konuyla ilişkin açıklamalarında, "Borçlar Kanunu'na göre kira güncellemesinin 5 yılda bir yapılacağının altını çizen Bakan Kurum, şöyle konuştu: "Tüfe oranı kira artışında tavan fiyattır. Vatandaş olarak da bize düşen kanunlara uymaktır. Bunun dışında yapılan her güncelleme yasalara aykırı olduğu için kiracının yasal sürece başvurma hakkı vardır. Son dönemde yaşanan artışlarla alakalı bazı fırsatçılar da ortaya çıktı. Tüfe oranında yapılması gereken zam, yüzde 100 oranında yapılıyor. Bu noktada takibi Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret bakanlığı yapıyor. Vatandaşın bu noktada şikayeti varsa eğer ilgili bakanlıklara şikayetini yaparak, hukuki süreci başlatabilir." İfadelerine yer verdi.

Ertuğ Güveniş
ertugguvenıs@outlook.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal