Bakan Göktaş’tan Aile ve Gençlik Fonu açıklaması: ‘Fondan 18-29 yaş aralığındaki arasındaki kişiler faydalanabilecek’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu’na başvuru yapacak kişilerin 18-29 yaş aralığında olması gerektiğini bildirdi. İşte detaylar…

13.02.2024-12:17 - (Son Güncelleme: 13.02.2024-17:23)

Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 15 Şubat’ta başvuruların alınacağı Aile ve Gençlik Fonu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bir gazeteci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Aile ve Gençlik Fonu"na başvuruların 15 Şubat’ta başlayacağına dair açıklamasını hatırlatarak Bakan Göktaş'a sordu. Göktaş ise soruya şöyle yanıt verdi:

"Aile ve Gençlik Fonu’nu oluştururken uluslararası kriterlerden faydalandık. Ancak deprem bölgesi için şartları özellikle esnettik, farklı tuttuk. İlk etapta Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençlerimizin başvurularını alacağız. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız. Gençlerimizin hem evlilik hayallerine hem de farklı projelerine destek olmayı hedefledik. Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız. Gençlerimiz bu destekle aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek. Programın ekonomik destek kısmı ile başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Fonda biriken parayla orantılı şekilde süreci yürüteceğiz."

‘Fondan 18-29 yaş aralığındaki arasındaki kişiler faydalanabilecek’

AA’da yer alan habere göre; Göktaş'a, başvuru şartlarında yaş kriteri olup olmadığına ilişkin yöneltilen soruya, "Yaş gruplarına ilişkin incelemeler yapıldı. Fondan faydalanmak isteyen gençlerimizin başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında, yani 30 yaşından gün almamış olması gerekiyor" şeklinde yanıt verdi. 

Aile ve Gençlik Fonu

Gelir kriteri ile ilgili bir diğer soruya ise Göktaş, "Yoğun fizibilite çalışmaları yapıldı, uluslararası kriterler incelendi. Çiftlerin gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerektiği yönünde bir kriter belirlendi" açıklamasını yaptı. Başvuruların değerlendirilmesine dair bilgi veren Göktaş, başvuru tarihi itibarıyla resmi nikahın en az 2 ay, en fazla 6 ay kalmış olması gerektiğine işaret etti. 

Başvuruların özenle değerlendirileceğini belirten Göktaş, şartları taşıyan gençlerin fondan yararlanacağını, ancak bu gençlerin Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrası sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerektiğini ifade etti. Göktaş, fondan elde edilecek gelirlerle gençlerin geleceğine yatırım yapacaklarını ve bu fonun Türkiye'nin yer altı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle destekleneceğini sözlerine ekledi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal