Bakan Akar’dan Yunanistan’a sert çıkış: Aklınızı başınıza toplayın

Türkiye ile Yunanistan arasında gerginleşen diplomatik ilişkiler hakkında konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Çağırın bizi Yunanistan'a gelelim, konuşalım, gelin buraya konuşalım. Sabırlı olduğumuzu söylüyoruz. Yapılan yanlışlara rağmen; sabırla, barışçıl şekilde bunun çözüleceğine inanıyoruz. Diyalog çağrımızı yanlış anlamayın. Bu bir zafiyet değil. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz. Aklınızı başınıza toplayın, herhangi bir ş

02.12.2022-16:56 - (Son Güncelleme: 02.12.2022-16:56)

2023’e Doğru Şehir Buluşmaları programı kapsamında Çanakkale’ye gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, burada yaptığı konuşmada Yunanistan’a sert sözlerle yüklendi. Türkiye Yunanistan ilişkilerinin gerginleşmesi ile ilgili olarak ‘’Diyalog çağrımızı yanlış anlamayın. Bu bir zafiyet değil. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz. Aklınızı başınıza toplayın, herhangi bir şekilde üçüncü tarafların söylemlerinden dolayı kendilerinizi havada görmeyin, ayaklarınız yere bassın" diye konuştu.

İlk hedef teröristler

DHA’da yer alan habere göre; Yapılan çalışmalarda birinci hedefin teröristler olduğunu dile getiren Bakan Akar, "Bu teröristler FETÖ başta olmak üzere YPG, PKK, PYD, DAEŞ, El Kaide ne varsa bütün teröre karşı mücadelemizi, yurt içinde, sınır ötesinde elimizden geldiğince azimle, kararlılıkla sürdürdük, sürdüreceğiz. Bu konuda elde edilen başarılar yeterli değil, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek. Terörü kaynağında yok edeceğiz. Bir daha belini doğrultamayacak, tehdit ve tehlike doğuramayacak. Bunu yaparak bugüne kadar azim ve kararlılığımızı gösterdik. Bunlara bağlı olarak Irak'ın kuzeyinde 'Pençe' hareketleri var. Bunların çeşitli safhaları var. Bu safhalar devam ediyor. Diğer taraftan Suriye'nin kuzeyinde bazıları bir terör koridoru sevdasına düştü. Bu konuda bazı ilerlemeler kaydedildi. Fakat belli bir sabrın sonunda yapmamız gereken neyse bunu yaptık ve bu terör koridorunu Mehmetçik tahrip etti. Burada herhangi bir şekilde terör koridoru oluşmasına izin vermedik, vermeyeceğiz" dedi.

Bakan Akar Çanakkale

Sivillere zarar gelmemesi için gerekenleri bugüne dek yaptık

Bakan Akar "Yaptığımız bütün çalışmalarda ülkemizin, milletimizin güvenliği, savunması esastır. Bir tarafta hudutlarımız var, bir tarafta vatandaşlarımız var, bir tarafta da bizim hak ve menfaatlerimiz var" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların çiğnenmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Bu çerçevede yaptığımız operasyonlarla ilgili rakam vermek gerekirse, büyük bir başarıyla devam ediyor. 'Pençe-Kilit' önemli, çünkü bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda orada açık alan kaldı. Pençe-Kilit bu açığı kapatacak. Sınırlarımızın giriş ve çıkışında tam kontrol mümkün olacak. Bu mücadele sonunda 491 terörist etkisiz hale getirildi. Hem sınırlarımızda hem İstanbul'da dahi alçaklar operasyon yapmaya kalktı. Bunların karşısında susmayacağımızı bütün dünyanın bilmesi lazım. Halkımızı, milletimizi, sınırlarımızı, haklı menfaatlerimizi korumak için ne yapılması gerekiyorsa tereddütsüz yaptık, yapacağız. Bizim tek hedefimiz teröristler. Sivillere zarar vermemek için elimizden gelen gayreti gösterdiğimizi de herkesin bilmesi lazım. Biz hiçbir şekilde etnik, dini, mezhepsel ayrım yapmadık, yapmıyoruz. 85 milyon bir milletiz. Bu anlayışla mücadelemizi sürdürüyoruz. Karşımızda hedef sadece teröristlerdir. Orada ayrıca koalisyon güçlerine zarar vermemek, sivillere zarar vermemek için de yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık. Bundan sonra yapmaya devam edeceğiz."

Terör koridoru oluşmasına müsaade etmeyeceğiz

Terör koridoru oluşmasına müsaade etmediklerini belirten Bakan Akar, "Hiçbir şekilde terör koridoru oluşmasına, hiçbir şekilde teröristlerin orada harekatına, hareketine, faaliyetine müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Diğer ülkelerin de Türkiye'nin ne yaptığını anlamaları lazım, herhangi bir şekilde bunu istismar konusu yapmamaları lazım. Biz herhangi bir şekilde haddimizi aşmıyoruz. Biz Irak, Suriye başta olmak üzere bütün komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Buna kimsenin şüphesi olmasın. Fakat hakkımızı, hukukumuzu, sınırlarımızı, vatandaşlarımızın savunmasını ve güvenliğini sağlamak bizim boynumuzun borcu. Bunu herkesin anlaması lazım. Bu konuda bizim ne yaptığımızı herkesin görmesi lazım. Sizler burada olduğunu iddia ettiğiniz DAEŞ terör örgütüne karşı mücadeleden bahsediyorsunuz ve binlerce kilometre öteden geliyorsunuz. Bizim sınırlarımızın dibinde, burnumuzun dibinde teröristler var. Biz nasıl endişe duymayacağız?" diye konuştu.

4 bin 500 teröristi etkisiz hale getiren Türk ordusudur

Mevcut kurallar çerçevesinde Türkiye'nin hak ve hukukunu korumak için ne varsa bugüne kadar yaptıklarını bundan sonra da yapacaklarını dile getiren Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Bütün muhataplarımıza 'Teröristlerle birlikte olmayın, onları desteklemeyin, onlara yardımlarınızı kesin, ilişkinizi kesin' diyoruz. Çünkü DAEŞ ile mücadele böyle yapılmaz. Biz bunu yaptık. DAEŞ ile göğüs göğse savaşan, mücadele eden tek ordu Türk Silahlı Kuvvetleri ve 4 bin 500 teröristi etkisiz hale getiren ordu, Türk ordusudur, Türk Silahlı Kuvvetleri'dir. Eğer orada bir sıkıntı varsa, sizlerle beraber terörle mücadeleye 'Varız' diyoruz. Ülkelerin, muhataplarımızın, daha önce Rusya, Amerika ve diğer ülkelerin bizlerle yaptıkları mutabakat, muhtıraları var. Burada verdikleri sözler var. Bu sözlerine uymalarını kendilerine hatırlatıyoruz. Burada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin faaliyetleri, harekatında herhangi bir tahdit yok. Mevcut kurallar çerçevesinde ülkemizin hak, hukukunu korumak için ne varsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapacağız. Son olarak diyoruz ki; teröristlere olan desteğinizi kesin, ilişkinizi kesin. Bunları desteklemeyin, bunlardan vazgeçin, bunlarla bir yere varamazsınız. Türk Silahlı Kuvvetleri varken; sizinle iş birliği yapacak güç Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Terörle mücadelede dayanağınız Türk Silahlı Kuvvetleri'dir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Kendilerine hatırlatıyoruz."

Bakan Akar Çanakkale-1

Ayaklarınız yere bassın

"Yunanistan'la olan münasebetlerde son derece sabırlı, uluslararası hukuka uygun, barış için, buradaki zenginliklerin adil paylaşımı için ne gerekiyorsa diyalog içindeyiz" diyen Bakan Akar, "Burada problemlerimiz var. Bu problemleri diyalog yoluyla çözelim. Derinlikli problemler var. Çağırın bizi Yunanistan'a gelelim, konuşalım, gelin buraya konuşalım. Kendi problemlerimizi kendimiz çözebiliriz. Yunanistan'ın bu gerginliği arttırıcı eylem ve söylemlerinden vazgeçmesini olabildiğince sorumlu, sağduyulu konuşmalar bekliyoruz. Gerginliği arttırmayın, diyalog ortamını bozmayın. Sabırlı olduğumuzu söylüyoruz. Yapılan yanlışlara rağmen; sabırla, barışçıl şekilde bunun çözüleceğine inanıyoruz. Diyalog çağrımızı yanlış anlamayın. Bu korku değil, asaletle, nezaketle uluslararası hukukla çözmeyi istiyoruz. Bu bir zafiyet değil. Diğer yandan hakkımızı koruyacağız. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz. Hakkımızı çiğnetmeyeceğiz. Aklınızı başınıza toplayın, herhangi bir şekilde üçüncü tarafların söylemlerinden dolayı kendilerinizi havada görmeyin, ayaklarınız yere bassın. Akıllı ve mantıklı olun. Konuşalım, sulh sükuneti sağlayalım" dedi. 

Ege’nin zenginliğini adil şekilde paylaşalım

Türkiye'nin güçlü, güvenilir, etkin bir müttefik olduğunu söyleyen Bakan Akar, "Yunanistan'da belli siyasiler iç politik hesaplarla maalesef ortalığı karıştırıp, ortamı geriyorlar. Bu yapılan gerginlik ve beyhude silahlanma gayreti var. Bunların hepsi, silahlanma yarışı beyhude gayrettir. Özellikle Yunan halkının refahına kastediyor. Yunanistan, ilaveten silahlanma hevesleri, bu da onların düzenini bozuyor. Herkesin bunu görmesi lazım. Yunanistan'daki bazı siyasiler, emekli asker, diplomat, akademisyenler dahil, aklı başında olanlar görüyorlar, ikaz ediyorlar. Bunlara kulak verin. Biz burada barışı, istikrarı, diyalogla, uluslararası hukukla sağlayalım. Ege'nin zenginliklerini adil şekilde paylaşalım. İstediğimiz bu. Fakat maalesef hala bu konuda sıkıntılar var, bazıları bu iyi niyetimizi, olumlu adımları da tahrip ediyor. Bunun da farkındayız, görüyoruz. Türkiye'nin bir tehdit olmadığını ifade ediyoruz. Türkiye güçlü, güvenilir, etkin bir müttefik. Bunu bilin, davranış ve hareketinizi buna göre düzenleyin" diye konuştu. 

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu herkes bilmeli

Türkiye'nin huzurun ve barışın sağlanması için önemli bir aktör olduğunu dile getiren Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Türkiye, gerçekten önemli etkisi olan bir ülke. Huzurun, barışın sağlanması için aktör. Bunun hepsinde Cumhurbaşkanımızın görüşmeleri etkili oldu. Azerbaycanlı kardeşlerimizle gece gündüz beraberiz. Kıbrıslı kardeşlerimiz, bizim kardeşlerimiz. Milli davamız. Orada hiçbir şekilde taviz vermemiz söz konusu değil. Eşit egemen iki devlet istiyoruz. Libya ile 500 yıllık geçmiş, dostluk var. Oradaki çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Libyalı kardeşlerimizin huzura kavuşması için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Orta Doğu, Orta Asya, Afrika'da dost, kardeş ülkelere yapılacak ne varsa, dostluğumuzu sürdürüp, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Türkiye gerçekten tarihi değerleri, coğrafyası ile güçlü, etkin, caydırıcı. Ordusu genç; nüfusu ile önemli ve güçlü bir ülke olduğunu herkesin bilmesi lazım."

Bakan Akar Çanakkale-2

Herkesin Türkiye’den beklentisi var

Çanakkale ruhunun önemine de değinen Bakar Akar "Bu coğrafyada hayatta kalmak, yaşayabilmek için güçlü olmak mecburiyetindeyiz. Güçlü olmak için ordu bir seçenek değil, bir mecburiyettir. Etkin, caydırıcı, saygın ordu olmazsa olmaz. AK Parti kurulduğu günden bugüne çok önemli işler, hizmetler yaptı. Eserler üretti, üretmeye devam ediyor. Güçlü Türkiye için yapmamız gerekenler var. Onun için çalışmak lazım. Yarın değil, bugün çalışmalıyız. Hem hukuki hem vicdani hem de manevi anlamda ülkemiz adına yaptığımız çalışmalar 85 milyonu değil, milyarlarca insanı ilgilendiriyor. Nereye gidersek gidelim herkesin ama herkesin Türkiye'den beklentisi var. Uzakdoğu dahil. Bu manada sorumlu olarak gayretlerimizi sürdürmemiz lazım. Çanakkale ruhunun da çok önemli olduğunu ifade ediyorum. Bu ruh ile aşamayacağımız engel olmadığının bilincinde olmamız lazım. Türkiye yüzyılı vizyonuyla çalışmamız lazım" değerlendirmesinde bulundu. 

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal