Ayasofya Camii'nde 87 yıl sonra bir ilk: 'La İlahe İllallah' yazısı için 170 ampül kullanıldı!

Ayasofya Camii'nin minareleri 'La İlahe İllallah' yazılı mahyayla süslendi. O mahyayı da 400 yılı aşan bir geçmişe sahip mesleğin son temsilcisi Kahraman Yıldız ve ekibi hazırladı. İşte Ayasofya'daki mahyayı hazırlayan son ustanın hikayesi.

27.03.2022-16:44 - (Son Güncelleme: 27.03.2022-17:30)

87 yıl sonra tekrardan ibadete açılan Ayasofya Camii, bir kez daha mahya ile taçlandı. 'La İlahe İllallah' yazılı mahya, caminin Yerebatan Sarnıcı tarafındaki minarelerine yerleştirildi.

Mahyalar ise 400 yılı aşan bir geçmişe sahip mesleğin son temsilcisi Kahraman Yıldız ve ekibi tarafından özenle hazırlandı.


Diğer 3 camiye bedel bir yazı

Diğer 3 camiye bedel bir yazı olduğunu vurgulayan usta Kahraman Yıldız, 'Ayasofya'ya mahya asmak başlı başına bir zorluk yani. Diğer camilere nazaran bir farklı yani. Diğer 3 camiye bedel bir yazı. Çünkü burada şerife yok alt şerife yok tek şerife burası. Heybetli ve büyük bir yapı. Mahya da yakışıyor ama yani' açıklamalarında bulundu. 

Ata yadigarı bir sanat

Mahyanın yapımı için ekip yaklaşık 15 gün boyunca gece gündüz çalıştığını söyleyen Yıldız, şu şekilde konuştu;

'La ilahe illallah yazısına 162 adet ampül gidiyor. 8 tane de kırmızı gidiyor. Bu aksamlar var. İ harflerinin noktaları var kırmızı işliyoruz. 162-170 ampül gidiyor. Ata yadigarı bir sanat bu. Ölmesini istemiyoruz. Elimizden geldiği kadar yapabildiğimiz kadar yapmaya çalışıyoruz.'

Mahyayı hazırlamak hiç de kolay olmadı. Harf yerleri ve ölçüleri önce kağıt üzerine işlendi, sonra da uygulamaya geçirildi. Metrelerce uzunlukta kablolar ve 15 Watt'lık ampullerle mahya tamamlandı.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal