Asgari ücret sonrası neler değişecek? Yüzde 29.3’lük artış diğer ücretlere de yansıyacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan milyonlarca kişinin beklediği asgari ücret açıklaması geldi. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli sayılan asgari ücret uygulaması ise bir çok parametreyi de değiştirdi. İşte 2022 asgari ücret zammı ile gelen değişiklikler…

03.07.2022-09:54 - (Son Güncelleme: 03.07.2022-09:54)

Cuma günü tüm vatandaşların gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasındaydı. Erdoğan düzenlediği basın toplantısında 1 Temmuz 2022’den itibaren asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğunu açıkladı. Peki asgari ücretin arması ile neler değişti? Merak edilenleri sizin için araştırdık. 

Asgari ücret zammı sonrası neler değişecek?

Cuma günü açıklanan asgari ücret zammı ile beraber 2021 yılı sonuna kadar uygulanan desteğin istihdam kaybını önlemek adına devam edeceği belirtildi. Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre; ıl başında kaldırılan asgari ücret desteği uygulaması yeniden devreye alınacak. Bunun nedeni asgariye gelen zammın küçük işletmeleri olumsuz etkilememesi. Ocak–haziran döneminde Gelir Vergisi'nde 4.253 TL, Damga Vergisi'nde 5.004 TL üzerinden sağlanan Gelir ve Damga Vergisi istisnası Gelir Vergisi'nde 5.500,35, Damga Vergisi'nde ise 6.471 TL üzerinden uygulanmaya devam edeceği ifade edildi. 

Yeni yıl içinde toplam 94.6 artış 

Yeni yılla beraber gerçekleşen yüzde 50 oranındaki artışla, asgari ücret 4 bin 253 TL olmuştu. Son gelen yüzde 29.3 oranındaki artışla beraber ise asgariye uygulanan toplam artış 94.6 oranına ulaştı. Bununla beraber yeni yılla uygulanmaya başlayan tüm ücretlilerin asgari ücrete kadarki kazançlarının gelir ve damga vergisinden istisna tutulmasına yönelik düzenleme uygulanmaya devam edecek. 

İşletmelere destek geri geldi 

Asgari ücretteki artış sonrasında 2016 yılında başlayan ve 2021’e kadar uygulanan asgari ücret desteği, işletmelerdeki istihdamı kaybetmemek adına yeniden devreye sokuldu. Böylece küçülmeye gitmeyen işletmeler her ay, kapsamdaki her bir çalışan için 100 TL'ye kadar destek sağlanacak.

Asgari ile beraber diğer ücretlerde artıyor 

Başkan Erdoğan’ın açıklaması ile uygulanan yüzde 29.3’lük artış sonrasın da bütün ücret düzeylerinde ayını oranda artış beklenmeye başlandı. Pazartesi gününden itibaren iş yerlerinde yeni ücret düzenlemeleri başlayacak. Maaşı 5 bin 500 TL’nin altında kalanlar için otomatik artış sağlanacak. 

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal