Ankara'da Ormanı Yakmaya Çalışan Örgüt Üyelerine Suçüstü

Türkiye dün başlayan orman yangınları ile yasa boğuldu. Farklı noktalarda çıkan ve birçok alana sıçrayan yangın nedeniyle binlerce hektar orman küle dönerken, 3 kişi de hayatını kaybetti.

29.07.2021-15:33 - (Son Güncelleme: 29.07.2021-17:39)Ankara'da Ormanı Yakmaya Çalışan Örgüt Üyelerine Suçüstü

Yangınların eş zamanlı çıkması ve Ankara'da kışlaya yapılan sabotaj girişiminden sonra PKK yanlısı bir şahsın çıkması akıllara "tüm yangınlar sabotaj mı" sorusunu getirdi. Terör örgütü PKK daha önce ki zamanlarda birçok defa ormanları yakmıştı.

Türkiye farklı bölgelerden eş zamanlı olarak çıkan orman yangını haberleriyle neye uğradığını şaşırdı. Dün özellikle Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan yangın birçok yerleşim bölgesini de risk altında tutarken,3 kişinin yaşamını yitirmesine de sebep oldu. Antalya’nın Manavgat ilçesindeki çıkan yangının yanı sıra Adana Kadirli, Kozan ve Karaisalı; Osmaniye ve Mersin Gülnar'da çıkan orman yangınlarına da ekipler müdahale yaptı. Mersin'de 3 ilçede otel, ev ve kamp alanları tahliye edildi.

YANGINLAR PKK'NIN SABOTAJI MI?

Aynı zamanda birçok bölgede başlayan yangınlar sabotaj olabilir mi sorularını akıllara getirdi. Yetkililer yangınların çıkış sebebi ile ilgili olarak elinde belge ya da görüntü olan vatandaşların emniyet güçleri ile bunları paylaşmasını istedi. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat'ta çıkan yangınla ilgili 27 yıllık yöneticilik döneminde böyle bir yangın görmediğini ifade ederken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sabotaj ihtimaline de dikkat çekti.

"DÜŞÜNDÜRÜCÜ DEĞİL Mİ?"

Yangının etkili olduğu bölgelerde gerekli incelemelerin yapılmasının ardından gazetecilere konuşan Bakan Pakdemirli, yangını körükleyecek her türlü sebebin olduğuna değinerek "Aynı anda çıkması düşündürücü değil mi? Bunlarla ilgili bulgulara rastlandıkça ya biz ya da valilik tarafınca açıklamalar yapılır. Bu sebepler çok sonra da çıkabiliyor." diye konuştu.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, ilçede çıkan orman yangınları ile ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, öğle saatlerinde ilçenin farklı noktalarında çıkan orman yangınlarının yerleşim yerlerine de sıçraması, bazı evlerin hasar alması ve birçok vatandaşın yara alması üzerine olayın tüm yönleri ile araştırılması amacı ile hemen soruşturma işlemlerine başlanıldığı öğrenildi.

GÜVENLİK KAMERALARI DETAYLI BİR ŞEKİLDE İNCELENECEK

"Başsavcılığımızın talimatıyla orman yangınlarının başladığı ve güzergahındaki yerlerle ilgili kamera görüntülerinin tespiti ile diğer delilerin araştırılmasına devam edilmektedir." ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, soruşturmanın çok yönlü ve titizlikle yapıldığına dikkat çekildi.

KIŞLAYA SABOTAJ GİRİŞİMİ

Ankara Polatlı'da olan Topçu ve Füze Okulu Komutanlığındaki otları dışarıdan yakarak kışla içinde yangın çıkarmaya çalışan şahıs vatandaşlar tarafından yakalandı.

Devlet büyüklerine ağza alınmayacak sözler söylediği ve devlet büyükleri adına sosyal medyada sahte hesaplar açtığı vurgulanan şahsın terör örgütü PKK yanlısı videolar çektiği, Türk bayrağına küfürler savurduğu ve son olarak Polatlı'da bir yeri daha aynı şekilde yakmaya çalıştığı bunun üzerine de yakalandığı öğrenildi. Bir televizyon programına katılan canlı Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdullah Ağar da yaşanan olaylar hakkında açıklamalar yaptı. Orman yangınlarındaki şüpheli olaylara dikkat çeken Ağar, bu durumun da milli güvenlik konusu olduğunun altını çizdi.

Abdullah Ağar'ın canlı yayında yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar:

"Bu işlerde ispat üzerinden konuşmak en doğrusudur ve kamusal olarak henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak ortaya çıkan şüpheler ve geçmişe bakarak özellikle geçen sene PKK'nın türevi olan "Ateşin Çocukları" gibi terör uzantılarının bu tür konularda zanlı olması ve bununla ilgili bir fail ortaya koymaları şüpheyi artırıyor.

''KİTLESEL DÜŞMANLIKLARI TETİKLEMEK İSTİYORLAR''

Bu konuda son derece hassa konular var. Yaptılarsa 'yaptık' demek eğer yapmadılarsa onlar mal etmemek gerekir. Onların maksadı bu tür eylem ve sabotajlarla toplumda infial yaratmak ve kitlesel düşmanlıkları tetiklemek istiyorlar.

Korku ve dehşet yaratmak amaçları olduklarını bilmek gerekiyor. Bunların bu tür eylemler yaptıklarını bilip bir takım tedbirler geliştirmek gerekiyor. Bunların amaç ve maksadı Türkiye'nin terörle yaptığı mücadeleye zarar vermek istiyorlar.

Terörü destekleyen güçler var ve bunların himayesinde bu tarz eylemleri yapabiliyorlar. Bu sadece Türkiye'ye zarar vermiyor tüm insanlığa ve ekolojik sisteme zarar veriyor. Kim yaptıysa bunun üzerinden sorunu çözmek gerekiyor.

Hatay'daki olaylar ve Polatlı'daki kişinin PKK ile iltisaklı olması şüpheyi çok artırıyor. Manavgat'ta çok farklı yerlerde eş zamanlı yangının başlamış olması kuvvetli bir şüphe üretiyor. Türkiye'nin ilk doğalgaz yanma törenin yapıldığı bir günde böyle eş zamanlı olayların başka bir takım saikleri beraberinde getiriyor.

''BU DURUM MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ''

Bu karşı karşıya kaldığımız durum bir milli güvenlik meselesi. Bir gelecek ve insanlık meselesi. Bu olaya bu açıdan yaklaşılmasının doğru olacağını düşünüyorum. Toplumsal bir tepkiye ve kitlesel bir bilice ihtiyacımız var.

Sosyal medyada anında bir dezenformasyon durumu devreye giriyor. Buna karşı da çok dikkatli olmak lazım. Bizim en çok şu anda birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Şu anda sürekli birileri Türkiye ile oynamak istiyor.

Geçen sene PKK'nın uzantıları ormanlarımızı yakmıştı. Buna dair ispatlar zaten var ve bu senede denedikleri gözüküyor. Özellikle Polatlı'daki ispat üzerinden bunu rahatça söyleyebiliriz. Amaçları toplumu gerginleştirmek. Amaçları düşmanlığı körüklemek.

Türk askerine karşı koyamadılar bu yüzden başka şekillerde kundaklama, sabotaj ve suikast gibi bir takım metodlar geliştirerek bunları yapıyorlar. Bu yolla toplumda korku oluşturmak istiyorlar."

PKK DAHA ÖNCE DE BU OYUNU OYNAMIŞTI

Türkiye'nin mücadelesindeki kararlılık terörün kökünü kazıyarak silahlı eylem yapamaz duruma gelen terör örgütü PKK, daha önce de ormanları hedef almıştı. 2020'de Hatay'da çıkarılan ve İskenderun ile Arsuz ilçelerine de sıçrayan yangın PKK'ya bağlı "ateşin çocukları inisiyatifi" isimli grup tarafından çıkarıldığı tespit edilmişti.

2019 yılında da İstanbul Arnavutköy'de yangın çıkarma girişiminde bulunan PKK'lı teröristler yakalanmış ve ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından da tutuklanmıştı.

PKK YANDAŞI HESAPLARDAN SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI

Yangınlardan sonra sosyal medyada terör örgütü yanlısı hesaplar adeta sevinç çığlıkları attı. Yaptıkları paylaşımlarla adeta olayın failinin kimler olduğunu da gözler önüne sermiş oldu.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal