Son Dakika: Antalya Manavgat Cayır Cayır Yanıyor! Alevler Şehir Merkezine İndi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde korkunç bir yangın meydana geldi. Yangında alevler yükselmeye devam ettikçe alevler yerleşim yerlerine kadar indi.

28.07.2021-15:49 - (Son Güncelleme: 28.07.2021-16:01)Son Dakika: Antalya Manavgat Cayır Cayır Yanıyor! Alevler Şehir Merkezine İndi

Son dakika haberine göre Antalya'nın Manavgat ilçesinde meydana gelen korkutan orman yangını şiddetli rüzgarın da etki etmesi ile beraber yerleşim yerlerine kadar sıçradı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin açıklamalarda bulunarak ‘Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik" dedi. Sözen, "Köylere geldi, yerleşim yerleri yandı... Yangının nerede olduğunu tam anlamıyla kestiremez duruma geldik. Tamamen yanan köylerimiz oldu" ifadelerini kullandı. Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit de "Bütün çevre illerden takviyeler geliyor. Alarmdayız. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Mahsur kalanlara da ulaşılabilirse inşallah onları da kurtaracağız’ ifadelerini kullandı. 


3 MAHALLE BOŞALTILDI 

Yangın Manavgat'ın Side Mahallesi yakınlarında başladı. Ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine doğru ilerledi. Alevler Antalya Alanya karayolundaki petrol istasyonlarına kadar ilerledi. Ekipler alevlerin petrol istasyonuna ulaşmaması için mücadele ediyor. Alevlerin şehir merkezine ulaşmasının ardından 3 mahalle boşaltıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bölgeye doğru yola çıktı. 

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA: AKILALMAZ, KÖTÜ BİR TABLO 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin CNN TÜRK yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Sözen, "Hala devam ediyor, komple yanıyor. yerleşim alanlarına girdi. bir çok ev ve işyeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış değil. Bölge yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Özel araçları mümkün olduğu kadar yollardan çekmemiz önemli." dedi. 

TAMAMEN YANAN KÖYLERİMİZ OLDU" 

Sözen, "Köylere geldi, yerleşim yerleri yandı... Yangının nerede olduğunu tam anlamıyla kestiremez duruma geldik. Tamamen yanan köylerimiz oldu" dedi. İTFAİYE EKİPLERİ MÜDAHALE EDİYOR İtfaiye ekipleri geldi, söndürme çalışmaları başladı. Antalya'da 2 ayrı noktada çıkan orman yangını yerleşim yerlerini tehdit ediyor.


MANAVGAT KAYMAKAMI YİĞİT'TEN AÇIKLAMA: BAZI EVLER BOŞALTILDI

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, AA muhabirine, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı." dedi. "CAN KAYBI OLMAMASINI ÜMİT EDİYORUZ" Yiğit, "Bu yangında kozalaklarla fırlatıyor. Süratle etrafa yayıldı. Bir anda bakıyorsunuz, ilgisiz bir yerde yangın başlıyor. Yangının tam üstüne karadan girilemedi. Havadan yoğun şekilde müdahale devam ediyor. Manavgat merkezde de aynı şekilde yangınlar oldu. sıçraya sıçraya geldi adeta. Merkezdekiler önemli ölçüde kontrol altına alındı ama köylerde mücadelenin devam etmesi gerekiyor. Bütün çevre illerden takviyeler geliyor. Alarmdayız. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Mahsur kalanlara da ulaşılabilirse inşallah onları da kurtaracağız" ifadelerini kullandı. Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, CNN TÜRK yayınında yangına ilişkin son bilgileri paylaştı. İşte Yiğit'in açıklamaları: İlk önce öğle saatlerinde Yeniköy mahallesi civarında başladı. Bazı köyleri boşalttık. Havadan müdahale devam ediyor. Karadan da sıçramalar oluyor. Sıçrayan yangınları kepçe ve arazözlerle söndürüyoruz. Şu anda turistik alanlara etki söz konusu değil. sahile epeyce uzak mesafede orman. Karayoluna gelmiş değil yangın. Turizm alanlarında endişe edecek durum yok Sahilden uzak mahallelerde ortaya çıkan yangın. Manavgat merkeze de sıçramalar oldu. bunları da önemli ölçüde kontrol altına aldık. İnşallah en kısa sürede sonuca ulaşırız.

YANGIN NEDEN ÇIKTI?

Şu anda bu konuda net bir şey söyleyemiyoruz. Nedenine ilişkin bir şey söylemek mümkün değil. Neredeyse ateşe yakın mesafede mücadeleyi sürdürüyorlar. Sıçrama oldukça müdahale ediyorlar. Mezarlığın içine sıçradı. Yakındaki arazözlerle söndürdük. Çok sıçrama oluyor. Hava sıcaklığı ve rüzgarın etkisiyle artırıcı etki yapıyor. Can ve mal kaybı olmaması en büyük temennimiz.

RÜZGAR UYARISI VAR MI?

Buna ilişkin hafta sonuna kadar bu sıcaklık ve poyrazın devam edeceğine dair uyarı var. Yarın ve cuma günü de. Burada değil sadece her yerde dikkatli olmakta fayda var. Şehir merkezindeki önemli ölçüde yangınlar kontrol altına alındı.

BÖLGEDE TRAFİK DURUMU

Burada tüm devlet kurumları görev başında. Özel yardım anlamında söylüyorum, şahısların Manavgat'a seyahat etmemeleri. Trafiğin yoğun olması sebebiyle. Kontrol altına alınacak endişeleri olmasın. Evleri boşaltılanlar kendi insiyatifleri ile uygun yerlere geçiyorlar. Daha emniyetli, yangına emniyetli mesafede vatandaşlarımız bekleme halinde... Diğer yandan ise gelen bir bilgiye göre söz konusu yangının olduğu alanlarda tehlikeli madde nitelikli tesis yok. Ama seralar, tarım arazileri var. Petrol istasyonları vs. tehlike altında değil. "2 tane benzin istasyonunun bulunduğu nokta. Yangının daha da büyümemesi için hortumlarla yangına insanlar müdahale ediyor. Vatandaşlar su şişelerine doldurdukları sularla alevleri söndürmeye çalışıyor."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal