Amerikan ve Avrupa Basını; Türkiye, Rusya ve Çin'in Davet Edilmediği Davet İçin Kurgu Dedi!

Amerikan ve Avrupa Basını, ABD Başkanı Biden'ın Türkiye, Rusya ve Çin'i davet etmediği ‘Demokrasi Zirvesi' için “bölücülük yapan anti-demokratik bir kurgu” ifadelerini kullandı.

02.12.2021-11:37 - (Son Güncelleme: 02.12.2021-14:46)Amerikan ve Avrupa Basını; Türkiye, Rusya ve Çin'in Davet Edilmediği Davet İçin Kurgu Dedi!

Dış basın, ABD Başkanı Biden’ın Demokrasi Zirvesi öncesi tutumunu sert eleştirerek bölücü olarak nitelendirdi. Amerikan ve Avrupa Basını, ABD Başkanı Biden'ın Türkiye, Rusya ve Çin'i davet etmediği ‘Demokrasi Zirvesi' için “bölücülük yapan anti-demokratik bir kurgu” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Joe Biden'in 9-10 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı Demokrasi Zirvesi'ne Türkiye, Çin ve Rusya gibi ülkelerin davet edilmemesinin yankıları sürüyor. Hem Avrupa hem de Amerikan basınında zirveye ilişkin bu dışlayıcı tutumun küresel dünyanın gerçeklerinden uzak bir kurgu anlayışı olduğu ifade edilirken ayrıştırmanın anti demokratik olduğunun altı çizildi.

DÜNYA’YI DAHA ŞİDDETLİ BİR TARTIŞMA ALANINA ÇEVİRECEK

ABD Başkanı Biden’ın Demokrasi Zirvesi’nde takındı tutum Avrupa ve ABD basınında çok sert eleştirildi. Avrupa merkezli AB yayın organı EU Observer'da zirvede ülkeleri bu şekilde ayırmanın gerçeklikle alakasız tam bir kurgu olduğu belirtildi. Amerikan sağının politika dergisi olan The National Interest'deki yazıda ise 110 ülkenin çağrıldığı zirve için BM'nin uluslararası sistemine atıfta bulunmadan kuralları değiştirmenin anti demokratik olduğu, "dünyayı daha şiddetli bir tartışma alanına" çevireceği vurgusu yapıldı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal