Altın Fiyatları İçin Dikkatler Fed'in Açıklayacağı Faiz Kararında

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararının ardından yatırımcıların önünde sadece 25 - 26 Ocak tarihlerinde Fed'den gelecek açıklamalar duruyor.

22.01.2022-09:59 - (Son Güncelleme: 22.01.2022-09:59)

Dün TCMB 2022 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini beklentilere paralel olacak bir şekilde yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Merkez Bankası'nın hamlesi sonrası dolar kuru ve altında hafif de olsa bir gerileme gözlemlenirken haftanın son işlem gününde dolar 13,44 TL fiyatı üzerinden işlem görmeye devam ediyor. Gram altın/TL ise 792 TL seviyesinden el değiştiriyor. 

TCMB FAİZİ AÇIKLADI GÖZLER ŞİMDİ FED TOPLANTISI'NDA

Dolardaki gerileme olmasına rağmen ons tarafında altının 1830 dolar üzerinde kalmaya çalışması altın fiyatlarını halen güçlü tutarken, 21 Ocak cuma günü tarihli ons altın 1840 dolardan işlem gördü.

Yatırımcıların başlayacak olan yeni haftada takip edeceği ana gündem konusuysa Fed'in açıklamaları olacak. ABD'de enflasyon son 40 yılın zirvesinde olurken Fed'den peş peşe faiz artışı sinyalleri veriliyor. Yapılan ankete göre, Fed'in Mart ayından itibaren yıl sonuna kadar politika faizini üç defa artırarak yüzde 0.75-1 seviyesine yükselteceği yönünde bulgular elde edildi.

Bir başka yandan Rusya ve Ukrayna arasında sürmekte olan gerilim güvenli liman olan altına talebi artırmayı sürdürüyor.

BİDEN KONUŞTU ALTIN YÜKSELDİ

Fed'in faiz kararı için gergin bekleyiş devam ederken ABD Başkanı Biden'ın yapmış olduğu açıklama sarı metal altını yükseltmiş durumda. Biden, enflasyonla mücadelenin Fed’in görevi olduğunu ve merkez bankasının parasal teşvikleri azaltma planını desteklediğini ifade etti. Biden'ın sözleri sonrası yükselişe geçen ons 1840 doları gördü.

Fed faiz kararı

FED FAİZ YÜKSELTİRSE NE OLUR?

Fed'in olası bir faiz artışı gelişmekte olan piyasalar başta olmakla birlikte dünya piyasalarını bir hayli etkisi altına alacak. Fed'in faiz artırımı doların değerinin yükselmesi ve büyümenin yavaşlamasını beraberinde getirebilir.

ALTIN VE DOLAR SAVAŞI BAŞLIYOR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş konuyla ilgili; 'FED ile altın arasında bir savaş başlayacak' tespitinde bulunarak 2022 yılı beklentilerini paylaşmıştı.

Yıl içinde gram altında 1400 TL'nin üzerini öngören Memiş, '2021 yılında altının ons tarafı çok kötüydü. 2022 yılında FED ile altın arasında bir savaş başlayacak. Enflasyonu fiyatlamak isteyen bir ons altın olacak...' ifadelerini kullandıktan sonra, 'Yatırımcı sürekli altın almak isteyecek, çünkü enflasyonun sürekli yükseldiğini görecek. FED’de altını baskılamak için sürekli faiz artırım politikası uygulayacak. Altın ile dolar arasında böyle bir savaş olacak. Ben 2022 yılı içerisinde altının ons fiyatının 1960 hatta 2000 dolar seviyelerini test edilme ihtimalini çok kuvvetli görüyorum. 1960 hatta 2000 dolar seviyesindeki ons altın ve FED’in faiz kararıyla tüm dünyada doların değer kazanacak olması nedeniyle gram altın fiyatı üzerinde yaptığım çalışma bana yıl içinde gram altının 1450 lirayı göreceğini işaret ediyor.' dedi.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal