Alanya'da Caretta Carettalar Denizle Buluştu!

Caretta carettaların en önemli üreme noktalarından olan Alanya’da, caretta caretta yavruları yumurtadan çıkarak denizle bir araya geldi. ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan, ‘Tespit ettiğimiz 500’ün üzerinde yuva var’ ifadelerini kullandı.

06.08.2021-16:08 - (Son Güncelleme: 06.08.2021-16:35)

Türkiye’de caretta carettaların yoğun üreme bölgelerinin başında gelen Alanya plajlarında, tespit edilerek koruma altına alınan yuvalarda caretta carettalar yumurtalarını kırarak çıkmaya başladı. 

O ANLAR TURİZMCİLER TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ

Yumurtadan çıkan caretta carettalar bölgede bulunan turizmciler tarafından görüntülendi. Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan, yuvaları gönüllü olarak koruduklarını söyleyerek, bu dönemde yuvaların bulunduğu alandaki vatandaşların çok dikkatli olması çağrı yaptı.

‘500'E YAKIN YUVA VAR’

Alanya ve çevresindeki plajlarda 500'e yakın yuva tespit ettiklerine dikkat çeken ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan, ‘Tabii tespit edemediğimiz çok sayıda yuva da var. Yeşilöz, Ulaş, Avsallar ve İncekum bölgesinde yuvalardan caretta caretta yavruları çıkmaya başladı. Geçen yıllara göre yumurta bırakan caretta caretta sayısında çok büyük artış var. Biz bu büyük orandaki artışı aşırı sıcaklara ve pandemi dönemi boyunca sahillerin boş kalmasına bağlıyoruz’ ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal