Akın Ettiler! Ayasofya-i Kebir Camii’ne 1 Yılda 3 Milyon Ziyaretçi

İstanbul Müftü Vekili Mustafa Yavuz, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılmasının birinci yılında 3 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

23.07.2021-15:31 - (Son Güncelleme: 23.07.2021-15:52) Akın Ettiler! Ayasofya-i Kebir Camii’ne 1 Yılda 3 Milyon Ziyaretçi

İstanbul'un önemli simgeleri arasında yer alan Ayasofya-i Kebir Cami-i Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. İstanbul Müftü Vekili Mustafa Yavuz, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılmasının birinci yılında 3 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladığını, Kovid-19 salgının olumsuz şartları bittikten sonra bu sayının daha da artacağını söyledi.


‘VATANDAŞLAR CAMİYİ SORUNSUZ ZİYARET ETTİ’

Yeniden açılışının ardından vatandaşların camiye yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Yavuz, ‘Koronavirüs salgını nedeniyle belirlenen kurallarda camide görevlilerin yönlendirmesiyle vatandaşlar camiyi sorunsuz bir şekilde ziyaret etti.’ ifadelerini kullandı.

Yavuz, bu caminin Türkiye ve İstanbul'un İslam yurdu mührünü taşıdığının önemine vurgu yaparak, ülkenin ve bütün insanlığının önemli mekânlarından ve mabetlerinden biri olduğunun altını çizdi. 


‘ZİYARETLER SIRASINDA SIKINTI YAŞAMADIK’

Ayasofya'nın tüm insanlığın ortak değeri olduğunun altını çizen Yavuz, konuşmasına şöyle devam etti; ‘Bu topraklar için ifade ettiği anlam çok büyük. Taşıdığı değer insanların buraya yönelmesine neden oluyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne, açılışının birinci yılında ciddi manada büyük ilgi vardı. Açılışının ilk gününden itibaren camiye hem ulusal hem de uluslararası ziyaretler oldu. Bu ziyaretler sırasında hiçbir sıkıntı yaşamadık.’


HAFTA İÇİ 5 BİN HAFTA SONLARI 12 BİN ZİYARETÇİ

Ziyaretçiler, salgın şartları altında cami içerisinde fazla yoğunluk oluşmasın diye, bir grubun ziyareti bittikten sonra diğer grup içeriye alındı.

Camide pandemi kurallarına vatandaşlarımız da uydu. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifine hafta içleri günlük 5 bin, hafta sonları günlük 12 bin civarında ziyaretçi geldi. Ayasofya-i Kebir Camii, açılışının birinci yılında 3 milyon üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. Salgının olumsuz şartları bittikten sonra bu sayı daha da artacaktır.’

‘CAMİ, CUMA, CUMARTESİ VE PAZAR GÜNLERİ TAMAMEN DOLDU’

Pandemi döneminde, özellikle namaz vakitlerine vatandaşların yoğun ilgisinin olduğunu aktaran Yavuz, ‘Camide, sabah namazında ortalama 170-200, öğle ile ikindi namazında 1200-1500, Akşam namazında 750-800, yatsı namazında ortalama 500 kişi oluyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, cuma, cumartesi ve pazar günleri ise tamamen doldu.’ ifadelerini kullandı.

Yavuz, tarih boyunca ilim ve irfan yuvası olan camide, ibadete açıldıktan sonra Buhari ve tefsir derslerinin de verildiğini ifade etti. 

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal