AB'den Koronavirüs Aşılarını Engellemeye Yönelik Açıklama!

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya'nın Avustralya'ya AstraZeneca aşı sevkiyatını engellediği gibi diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de Covid-19 aşılarının ihracatının tamamını engelleyebileceği konusunda uyardı.

08.03.2021-19:48 - (Son Güncelleme: 08.03.2021-19:48)AB'den Koronavirüs Aşılarını Engellemeye Yönelik Açıklama!

İtalya, geçtiğimiz hafta AstraZeneca'nın 250 bin 700 dozluk Covid-19 aşısının Avustralya'ya yapılacak olan sevkiyatını yakın zamanda yürürlüğe giren bir AB yönetmeliği sayesinde ilk kez engellemişti. Büyük tepki çeken İtalya'nın eylemini savunan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu tek seferlik bir engelleme değildi. Bir şirket teslimat yapmazsa ihracata izin veremeyiz. En başından bu yana kararında İtalya'yı destekledim, çünkü gördüğümüz gibi AstraZeneca taahhüt edilen aşı dozunun yüzde 10'unun altında teslimat gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

"GÜNAH KEÇİSİ OLMAKTAN BIKTIK"

Leyen, Avrupa Komisyonu'nun önderliğindeki aşıların yavaş uygulanmasında "günah keçisi olmaktan bıktığını" belirtti. AB'de aşılamanın yavaş olmasının sorumluluğunun AstraZeneca'da olduğunu ifade eden Leyen, “AstraZeneca, Avrupa'da neden teslimat yapmadıklarını açıklayamadığı sürece Avrupa'da üretilen dozların Avrupa'dan başka bir yere gittiğini görmekle ilgili bir sorunumuz var. Teslimatlarını organize etmenin şirketin sorumluluğu olduğunu düşünüyorum” dedi.

AstraZeneca şirketi, mart ayı sonuna kadar AB'ye 40 milyon doz aşı tedarik edeceğine söz vermesine rağmen şu ana kadar yaklaşık 10,7 milyon doz aşı teslim etti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR