15 Temmuz kanlı darbe girişimi akabinde OHAL kapsamında devam eden operasyonlarda açığa alınan ve görevden men edilen kamu görevlileriin yerine açığın kapatılması adına 61 bin 500 kamu personeli alınacağı açıklandı. 2017 senesi içerisinde kamuya 61 bin 500 personel alımı için gerekli koşullarda belirlenmeye başladı. Kamu kurum kuruluşları için gerekli detaylar oluşturulmaya başlandı bile. Buna göre her kuruma alınacak persnel sayısı da belirlendi ve 20 bin öğretmen, 24 bin asker, 15 bin büro çalışanı ve 2 bin 500 polis alımı yapılacağı açıklandı. 

MSB PERSONEL İHTİYACINI AÇIKLADI

Kamu kurum ve kuruluşlarında açık olan kadrolar için çalışmalar başladı bile. Bu kapsamda, milli savunma bakanlığına alınacak personel sayısı 24 bin olarak belirlendi ve başvuruların 3 Mart itibari ile başladığı açıklandı. Bu başvuruların 1 Aralık'a kadar devam edeceği de belirtildi. İçişleri Bakanlığı'da ihtiyacı olan personel sayısını açıkladı. Valilik, kaymakamlık, il ve ilçe nüfus bölümlerinde çalıştırılmak üzere bin 545 sözleşmeli büro personeli alımının yapılacağı belirlendi. 

MEB ALIMLARI DA HIZLANDIRILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da öğretmen açıkları belirlendi. 3 bin 570 sınıf öğretmeni, 2 bin 193 ingilizce öğretmeni, 2 bin 143 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni başta olmak üzere toplam 20 bin öğretmen bu sene içeriside göreve başlayacak. Öte yandan Ağustos ayından sonra da ilaveten 10 bin öğretmen alımı için start verilecek. 

Son olarak belirlenen açık kadrolarda polis akademisi çerçevesinde. Polis akademisi geçtiğimiz haftalarda da  belirlediği üzere 2 bin 250'si erkek, 250'si kadın olmak üzere toplam 2 bin 500 öğrenci alacak.