Zihin Okuyabilen Kask Geliyor! 50 Bin Dolara Satılacak

ABD merkezli bir teknoloji şirketi, zihin okuyabildiğini iddia ettiği kaskları satışa sunmaya hazırlanıyor.

17.06.2021-10:00 - (Son Güncelleme: 17.06.2021-12:16)Zihin Okuyabilen Kask Geliyor! 50 Bin Dolara Satılacak

Üstün teknolojiyle donatılmış duruma olan kask, 5 yılda 110 milyon dolarlık yatırımla geliştirildi. Adet fiyatının ise 50 bin dolar olması bekleniyor.

Amerikalı girişimci Bryan Johnson tarafından kurulan Kernel adlı şirketin, zihinleri okuyabildiğini iddia ettiği kaskları 50 bin dolardan piyasaya süreceği bildirildi.

ZİHİN OKUMA TEKNOLOJİSİ YILLARDIR VAR

Bloomberg Businessweek'teki makalede, Johnson'un, 5 yılda 110 milyon dolar harcayarak beyin aktivitelerini izleyip kaydedebilen bir kask geliştirdiği ve bu icadıyla bilim dünyasını heyecanlandırdığı belirtildi.

Birkaç kilogramlık kaskların, beynin elektriksel uyarılarını ve kan akışını düşünce hızında ölçerek analiz eden ve bu organın dünyaya nasıl tepki verdiğine dair bir veri sağlayan sensör yuvalarını içerdiği belirtildi.

Ekonomi dergisinde, bu teknolojinin yıllardır var olduğu ancak bunun milyonlarca dolara mal edilen ve hastaların klinik bir ortamda hareketsiz oturmasını gerektiren oda boyutunda makinelerle mümkün olduğu belirtildi.

Makalede; 'Herkesin takıp dolaşabileceği daha uygun fiyatlı bir teknolojinin vaadi, akıllara durgunluk veriyor. Heyecanlı araştırmacılar, beyin yaşlanması, zihinsel bozukluklar, sarsıntılar, felçler ve meditasyon gibi geçmişteki metafizik deneyimlerin arkasındaki mekanikler hakkında fikir edinmek için kaskları kullanmayı bekliyor' ifadelerine yer verildi.

'MAAŞ ÖDEMELERİNİ İKİ HAFTA GECİKMELİ YAPABİLİYORDUK'

Söz konusu icadın üretimi için çok ciddi riske girdiklerini söyleyen Kernel'in yöneticisi Bryan Johnson, şirketin yoluna devam etmesi için kişisel banka hesabını neredeyse sıfırladığını belirterek; 'Maaş ödemelerini iki hafta gecikmeli yapabiliyorduk' dedi.

Johnson, "Bilim insanları kalbimizi, kanımızı ve hatta DNA'mızı ölçmek için her türlü test ve makineyi yaptılar. Ancak beyin testleri nadir ve pahalı olmaya devam ediyordu ve bizi en çok tanımlayan organ hakkındaki verilerimizi keskin bir şekilde sınırlandırıyordu' açıklamasında bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal