Yusufeli'nden müjde: Elektrik üretilmeye başlandı!

Türkiye'nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek Barajı Yusufeli elektrik üretmeye başladı. Yusufeli'nde artık elektrik üretiliyor.

21.11.2023-17:36 - (Son Güncelleme: 21.11.2023-17:36) Yusufeli'nden müjde: Elektrik üretilmeye başlandı!

Türkiye'nin en büyük dünyanın ise beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı Başkan Erdoğan'ın da katılımı ile 22 Kasım 2022'de açıldı. 2,5 milyon kişinin elektirik ihtiyacını karşılayacak olan proje ekonomiye katkısının yanında bu özellikleriyle de göz dolduruyor. Peki Yusufeli Barajı nerede, özellikleri neler, yüksekliği kaç metre? İşte Yusufeli barajı'na dair tüm detaylar...

İHA'da yer alan habere göre, Türkiye'nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek Barajı Yusufeli elektrik üretmeye başladı. Toplam 558 MW mekanik, 548 MW elektrik kurulu gücüne sahip santralin yıllık 1827 GWh üretim yapması planlanıyor.

baraj

Yusufeli barajı nerede?

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES), Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Artvin'in 70 kilometre güneybatısında, Türkiye'nin en hızlı akan ırmağı Çoruh Nehri üzerinde inşa edilmiştir.

Yusufeli barajı'nın yükseliği kaç metre?

Yusufeli Barajı'nın yükseliği tam 275 metredir. Türkiye'nin en yükseği, dünyanınsa kendi klasmanında 5. en büyük barajı olma özelliğine sahiptir. Peki Yusufeli barajı ne kadar elektrik üretecek? Artvin'de yer alan Yusufeli Barajı'nda yılda 1 milyar 900 milyon kWh enerji üretilmesi planlanıyor. Üretilen enerji ile ülke ekonomisine yıllık 4,1 milyar lira gelir sağlanması hedefleniyor. Rezervuarında 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde kurulu Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına hem su kaynağı olacak hem de nehrin getireceği rüsubatı önemli ölçüde tutarak taşkın riskini de azaltacak.

baraj1


Yaren Eryılmaz
yareneryilmaz@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal