Yunanistan’ın Türkiye planı ifşa oldu: Sinsice ilerlemeye çalışıyorlar

Yunanistan, Batı Trakya’da Türk izini silmek için sinsi planını devreye soktu. Batı Trakya Türkleri “sinsi zihniyetten” endişeli. Yunanistan’ın bölgede Türk izini silmek için her şeyi denediğini ifade ediyor.

12.01.2023-12:54 - (Son Güncelleme: 12.01.2023-17:39) Yunanistan’ın Türkiye planı ifşa oldu: Sinsice ilerlemeye çalışıyorlar

Bir yıl önce Batı Trakya bölgesinde Bulustra Belediyesinin aldığı kararla azınlığa ait Türk mezarının üstüne futbol sahası inşa edilmişti. Mezarlığın üzerine futbol sahası girişimi hala tepki görüyor. Mezarlar Osmanlı döneminden kalma.

Değişim Hareketi Partisi (KINAL) İskeçe Milletvekili Burhan Baran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 

Tarihi miras niteliğindeki mezarlıkla ilgili Bulustra Belediyesinin kararının takibi için bir mütevelli heyeti oluşturulması gerektiğine, bu heyetin üyelerinin belirlendiğine ancak göreve başlamaları için Yunan makamlarınca gerekli onayın alınamadığına işaret ederek, "Tabii burada bir kasıt aramak en doğal düşünce şeklimiz olabilir." dedi. Değişim Hareketi Partisi (KINAL) İskeçe Milletvekili Burhan Baran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 

Değişim Hareketi Partisi (KINAL) İskeçe Milletvekili Burhan Baran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Heyeti oluşturulması gerektiğine, bu heyetin üyelerinin belirlendiğine ancak göreve başlamaları için Yunan makamlarınca gerekli onayın alınamadığın.” altını çizdi.

Baran açıklamasının devamında, “ Tabii burada bir kasıt aramak en doğal düşünce şeklimiz olabilir." dedi. 

Amaç Türk izini silmek

Mezarları yıktılar

Söz konusu mezar alanın yarısının zaman içinde istimlak edildiğini söylenen Baran, "Burası aslında ormanlık bir alandı ve bunların arasında da mezar taşları vardı. Biz de belediyeden izin alarak burayı temizlemek için girişimlerde bulunduk. Belediye de bize iş makinelerini verdi. Biz de iki imamımızı buradaki mezar taşlarını tespit etmek için görevlendirdik. Buranın, çok eski olduğu için temizlenmeyeceğini anladıktan sonra belediyeden çalışmaları durdurmasını istedik. Amacımız vatandaşların yardımıyla burasını yavaş yavaş temizlemekti." ifadelerini kullandı.

Süreç devam ederken Bulustra Belediye Başkanı’nın aniden tarihi mezarlığa futbol sahası ve çocuk parkı projelerini yapmak için meclis kurulundan onay aldığını dile getiren Baran, kararın uygulanmaması için gerekli kurumlarla görüşmelerin yapıldığını söyledi.

Görüşmeler ardından mezarlıktaki çalışmaların durdurulduğunu belirten Baran, "Burhan Baran olarak istediğim şey bu tarihi mirasa sahip çıkmak. Bunlar bizi birleştiren unsurlardır." dedi.

Mezar taşlarını kırdılar

Sistematik olarak silmeye çalışıyorlar

Batı Trakya'da Millet gazetesinin yazarlarından Cengiz Ömer de mezarlıkla ilgili kararı, "vakıf mülklerini mezarlıktan başlayarak tamamen ortadan kaldırma girişimi" olarak değerlendirdi.

Batı Trakya’da faaliyet gösteren Millet gazetesinin yazarlarından Cengiz Ömer de mezarlıkla ilgili kararı,  "vakıf mülklerini mezarlıktan başlayarak tamamen ortadan kaldırma girişimi" olarak değerlendirdi.

Batı Trakya'da Müslüman Türklere ait mezarlıkların mülkiyetinin, azınlığa ait olduğunu vurgulayan Ömer, Horozlu köyünde vakıf mallarına sahip çıkacak yeterli Türk nüfus kalmadığından Bulustra Belediyesinin böyle bir girişimde bulunduğunu kaydetti.

Ömer, "Mevcut Belediye Başkanı (Yorgos) Çitiridis tanınmış bir Türk karşıtı; bu vakıf mülklerini mezarlıktan başlayarak tamamen ortadan kaldırma girişiminde bulundu." ifadesini kullandı.

Mezarlık dışında bölgedeki başka arazi ve camilerin de Bulustra Belediyesi tarafından kendi mülküymüş gibi gösterildiğinin ortaya çıktığını belirten Ömer, Değişim Hareketi Partisi (KINAL) İskeçe Milletvekili Burhan Baran'ın konuya dikkat çekmek için o dönemde bir basın toplantısı düzenlediğini söyledi.


Mezarlıktan çıkarılan taşlar depolarda tutuluyor.

Ömer, mezarlıktan sökülen ve kurtarılan taşların depoda muhafaza edildiğinin açıklandığını dile getirerek, "Kısaca bölgeden Osmanlı-Türk izlerini silmek isteyen ve bunun için her yolu sinsice ortaya koyan bir zihniyetten bahsediyoruz." dedi.

Ayrımcılığa uğrama endişesiyle isimlerini açıklamak istemeyen Batı Trakyalı Türkler, Yunan devletinin Türk izlerini silmek için her yolu denediğinin altını çizdi.

Bazı mezar taşlarının üstünde yer alan ay yıldızlı bölümlerin özellikle kapatıldığını söyleyen bir soydaş, "Bizim varlığımızı kabul etmeyen bir zihniyetten bahsediyoruz. Bu zihniyet doğal olarak tüm Osmanlı-Türk eserlerini ortadan kaldırmak ister. Horozlu Mezarlığı, bunun bir göstergesidir. Buna benzer daha onlarca olay yaşanmıştır." diye konuştu.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal