Yunanistan’dan skandal eylem: Ege’de Türk botuna ateş açtılar

Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki skandal provokasyonları havadan sonra denizde de devam ediyor. Son olarak Yunan askerlerinin bulunduğu bir bottan Türk Sahil Güvenlik botuna ateş açıldığına dair bir görüntü sosyal medyada büyük tepki gördü. İşte detaylar...

02.02.2023-10:18 - (Son Güncelleme: 02.02.2023-17:29) Yunanistan’dan skandal eylem: Ege’de Türk botuna ateş açtılar

Türkiye’ye yönelik provokatif eylemlerini durdurmayan Yunanistan’dan skandal bir eylem daha geldi. Sosyal medyada yayınlanan videoya göre, Yunan askerlerinin bulunduğu bir bottan Türk Sahil Güvenlik botuna ateş açıldı.

Ege’de Türk botuna ateş açtılar

Yunan sahil güvenlik botunda bulunan askerler, Ege denizinde seyir halindeki Türk Sahil Güvenlik botuna gerçek mermilerle ateş açtı. O anlar Yunan güvenlik botunda bulunan bir başka kişi tarafından kaydedildi.

Söz konusu görüntüler kısa sürede sosyal medyada yayınlandı. Yunanlı askerlerin Türk Sahil Güvenlik botuna ateş açtığı anlar yoğun tepki çekti. 

Yunanistan Türkiye Ege Denizi

Sosyal medyada yayınlanan bir videoda Türk sahil güvenlik ekiplerinin de Yunan güçlerine böyle karşılık verdiği görüldü.

Sahil Güvenlik komutanlığı: Misliyle cevap verildi

Konu üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı açıklama yaptı. Sahil güvenlik komutanlığının kurumsal web sitesi üzerinde yer alan açıklamada görüntülerin 5 Ocak 2023 tarihine ait olduğu belirtilirken, ateş açan Yunan botuna misliyle karşılık verildiği bilgisi paylaşıldı. Açıklama şu şekilde:

05 Ocak 2023 tarihinde saat 12.02’de, Aydın ili Didim ilçesi Tekağaç Burnu açıklarında avcılık faaliyetinde bulunan Türk bayraklı balık avlama teknelerinin bölgeye gelen Yunanistan Sahil Güvenlik unsuru tarafından taciz edildiğinin bildirilmesi üzerine olay mahalline derhal 1 Sahil Güvenlik Botu sevk edilmiştir.

Yunanistan Türkiye Ege Denizi-1

Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu tarafından bölgede bulunan Yunanistan Sahil Güvenlik unsuru sürülerek uzaklaştırılmış ve Türk balıkçı teknelerinin avcılık faaliyetlerine devam etmesi sağlanmıştır. Yunan Sahil Güvenlik Botunun bölgeden uzaklaştırılması esnasında havaya ateş açması üzerine Türk Sahil Güvenlik Botu tarafından yine havaya ateş açılarak misliyle karşılık verilmiştir.’’

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal