Binlerce çalışana ödemeler başladı: 8000 TL’nin üzerine çıktı

Asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamlardan sonra bir müjdeli haber de işçilere ödenen ilave tediye ödemelerinden geldi. İşçi ikramiyesi olarak da bilinen bu ödemelerin tutarları ve tarihleri Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte detaylar...

02.02.2023-10:05 - (Son Güncelleme: 02.02.2023-17:28) Binlerce çalışana ödemeler başladı: 8000 TL’nin üzerine çıktı

Geçtiğimiz aylarda asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamlarla birlikte kamu işçilerine verilen ilave tediye ödemelerinde de artışlar yaşandı. İşçilere verilecek olan ikramiyenin ne kadar olduğu ve ne zaman ödeneceğine dair karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kamu işçilerine 3 taksit halinde toplamda 8 bin liraya varan ikramiye verilecek. 

8000 TL’nin üzerine çıktı

İkramiye ödemeleri TC kimlik numarasına göre yapılıyor. O nedenle TC kimlik numarası 0, 2, 4, 6 ve 8 ile başlayanların belirlenen tarihleri kontrol etmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya CNN Türk’e yaptığı açıklamasında kamu işçisinin ikramiye ödemeleri ile ilgili tüm detayları şu sözlerle anlattı:

“Kendilerine ödenen ikramiyeleri biz tediye ödemeleri diye adlandırıyoruz. Tabi Ocak ayından itibaren asgari ücretin artışı memur ve memur emeklilerinin maaşlarının artışları onların ikramiyelerinde de belli bir oranda artış meydana getirdi.

İlave Tediye Ödemeleri

Brüt ücreti asgari ücret seviyesinde olan bir kamu işçisi yani 10 bin 8 lira bir ücreti olan bir kamu çalışanımızın brüt gün sayısı da 52 gün olarak değerlendiriliyor. Şimdi burada gün olarak 52 günü tekrar dikkate alıyoruz ve 52 günlük tediye yani ikramiye karşılığını ödüyoruz. 17 bin 357 lira brüt olarak ödenmesi gereken rakam net olarak kamu işçisinin eline 12 bin 401 lira olarak kendilerine 3 taksitte ödenmeye başlandı.

İkramiyeler ne zaman ödenecek?

Bu 10 günlük süre içerisinde TC kimlik numarasında da 11 rakamdan oluşan numaralar söz konusu. Her bir numaraya da bir gün tahsis edilmiş bunun nedeni de şu; bankalarda ya da diğer ödeme noktalarda herhangi bir sıkıntı yoğunluk yaşanmaması için belirlenen ödeme yöntemi. 

Burada da aynı durum söz konusu TC kimlik numarasının son rakamına göre ikramiyeler de kamu çalışanlarına peyder pey ödenmektedir.”

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal