Yulaf Ezmesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yulaf ezmesi nedir? Yulaf ezmesinin faydaları nelerdir? İşte, zayıflama ve sağlıklı bir yaşam için beslenmede büyük önemi olan yulaf hakkında bilgiler...

05.05.2018-12:42 - (Son Güncelleme: 12.05.2021-13:51)Yulaf Ezmesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

 Yulaf ezmesiye alakalı modern tıbbın yaptığı birçok araştırma düzenli olarak yulaf ezmesi tüketiminin hastalıkları sizden uzak tutacağını ortaya koymuştur.Şimdi içerdiği bol miktardaki minerallerle, yulafın sağlık açısından faydalarını, yulaf nedir? detaylı olarak incelemeye çalışalım.

YULAF EZMESİ NEDİR?

Yulaf keğeğinin temizlendikten sonra kurutulup ezilmesiyle elde edilen tahıla yulaf ezmesi denir.Yulaf ezmesiye alakalı modern tıbbın yaptığı birçok araştırma düzenli olarak yulaf ezmesi tüketiminin hastalıkları sizden uzak tutacağını ortaya koymuştur.

Yulaf bol miktarda lif içermektedir ve sadece bir fincan yulaf bile vücudun gereksinim duyduğu protein ve lif ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilmektedir. Güne zinde başlamak için çok iyi bir laternatif olan yulaf, iç organlarının sağlığını koruması dışında topikal olarak uygulanabilmektedir.

YULAF EZMESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yenilerek ve topikal olarak tüketilebilmesi sağlık açısından çok geniş bir yelpazade fayda sağlamaktadır. Yulafın cilt ve deri sağlığından saç sağlığına, sinir sistemi sağlığından tiroid bezi sağlığının korunmasına kadar birçok fayda sağlamaktadır. Yulafın özellikle vücudun büyük bir bölümünü kaplayan cilt ve deri sağlığına faydaları anlatmakla bitmez.

Yulaf aynı zamanda cilde doğal bir parlaklık kazandırır ve aynı zamanda bakterilerin neden olduğu kararma ve sağlığı tehdit eden unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Son zamanlarda yapılan birçok laboratuvar çalışması yulafın saç dökülmesini englleyebileceğini ortaya koymaktadır. Başta demir eksikliği ve serbest radikallerin verdiği zararlar olmak üzere saç dökülmesine neden olan birçok unsur vardır. Yulaf içerdiği çok yüksek miktardaki zengin mineraller ve vitaminler yardımıyla saçların güçlenmesini sağlar ve dökülmesini engeller. Özellikle demir, bakır, magnezyum gibi mineraller saç köklerinin sağlamlaşmasına yardımcı olur.

Yulafın içerdiği zengin ve bol miktardaki mineraller sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Sinirler üzerinde hissedilir bir rahatlama sağlayarak stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyar. Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan stres genel ruh sağlığını tehdit ettiği gibi yoğun ve uzun bir süre devam etmesi durumunda fiziksel sağlık sorunlarına, özellikle sindirim sistemine ciddi ve kalıcı zararlar verebilir.

Yulafın merkezi sinir sistemine iyi gelmesi aynı zamanda uyku sorunlarına neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 

Bazı sağlık uzmanları yulafın sigara ve alkol bağımlığını azalttığını öne sürmektedirler. Uygun bir zaman belirleyerek bağımlı olduğunuz içecek veya yiyecek yerine yulaf tüketmeniz, sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Düzenli olarak yulaf tüketimi kemik ve kas sağlığının korunmasını sağlayabilir. Özellikle çocukların gelişme döneminde sağlam kas ve iskelet yapılarının oluşmasına yardımcı olur.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR