Yüksek tansiyon nasıl düşürülür?

Salgın sürecinde insanların sağlık kontrollerini aksattığını dile getiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Demet Erciyes, sinsi ilerleyen hastalık ile ilgili önemli noktaların altını çizdi.

26.11.2021-11:06 - (Son Güncelleme: 09.05.2022-17:32) Yüksek tansiyon nasıl düşürülür?

Salgın sürecinde insanların sağlık kontrollerini aksattığını dile getiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Demet Erciyes, sinsi ilerleyen hastalık ile ilgili önemli noktaların altını çizdi.

Uzman kardiyolog, ''Hipertansiyon vaktinde teşhis edilemediğinde sinsi sinsi ilerleyip başta kalp ve damarlar olmak üzere, böbrek, beyin, göz gibi önemli organlarımızda geri dönülmesi imkansız hasarlara yol açarak karşımıza çıkabiliyor'' diye belirtti.

Yüksek tansiyonu tespit etmenin kolay olduğunu söyleyen Dr. Erciyes, şunları söyledi: ''Bunu anlamak için tansiyonu ölçtürmek yeterli olacaktır. Birkaç ölçümde hep yüksek saptanan değerle karşılaşınca hipertansiyon hastalığından da söz etmek gerekir.''

Yüksek tansiyon kimlerde görülür?

Hipertansiyonun belirli bir yaşı olmadığını sözlerine ekleyen uzman isim, şunları kaydetti: ''Hipertansiyonun hep ileri yaş hastalığıymış gibi bir izlenim vardır. Ancak bu hastalık genç yaşlarda hatta çocuk denilecek yaşlarda da karşımıza çıkıyor. Baş ağrısı, baş dönmesi, başta basınç hissi bazen de göğüste ya da sırtta ağrı şeklinde ama çoğu zaman da hiçbir belirti vermeden sinsi seyreden bu hastalık erişkinde bile kolayca gözden kaçabildiği gibi çocuk ve gençte hiç anlaşılamayabilir. Şikayetini doğru dürüst dile getiremeyen çocuk, yüksek tansiyonu olduğunun da farkına varamayacaktır. Gençlerde ise yine bu tür hastalıkları pek kondurmayarak olay organ hasarına gidene kadar anlamayabiliriz.''

Hipertansiyon son yıllarda ivme kazandı


Yanlış beslenmenin yüksek tansiyonu da etkisi altına altının altını çizen Dr. Erciyes, ''Birçok farklı hastalığın temelinde yatan yanlış beslenme burada da karşımıza çıkar. Üstelik pandemide eve kapanmak, bilgisayar ya da televizyon karşısından kalkmadan hazır ya da hazırlaması kolay gıdalara yönelmek, fastfood türü gıdaları tüketmek bunu daha da artırdı. Stresteyiz diyerek daha çok karbonhidrat ve daha çok tatlı tüketir olduk. Bol tuzlu, katkı maddesi bol paketlenmiş gıdaları atıştırmalıkları biraz da can sıkıntısından bolca tükettik. Bunların hepsi önce fazla kilolara sonra da diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara davetiye çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor'' diyerek pandemi döneminin hastalığa ivme kazandırdığını açıkladı.

Kardiyoloji uzmanı pandemi döneminde insanların sağlık kontrollerini aksattığına dikkat çekerek, ''Kronik hastalığı olanlar dahi kontrollerini geciktirdi. Baş ağrısı gibi hafif şikayetleri olanlar bunu önemsemeyerek evde geçiştirmeye çalıştı. Çoğu zaman check up'ta tesadüfen tespit edilen yüksek tansiyon herhangi bir şikayet olmadan yapılan bu tür tetkiklerin de ertelenmesi nedeniyle saptanamadı'' diye açıkladı.

Yürüyüş tansiyonu düşürür mü?


Tansiyon yüksekliğine karşı önerilerde bulunan uzman isim tavsiyelerini şöyle sıraladı: ''Hareket etmek kemik, kas, eklem sağlığı, kan dolaşımı, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, obezite gibi konularda hep önerdiğimiz, desteklediğimiz ve sağlıklı yaşamın bir vazgeçilmezi olduğu gibi yüksek tansiyon için de çok faydalıdır. Artık sokağa çıkma yasakları bitti. Kalabalık ve kapalı yerlerde bulunmak hâlâ bir risk unsuru olsa da hava şartlarına göre iyi giyinip dışarıda yürüyüş yapmak ve bunu her gün tekrarlayıp alışkanlık haline getirmek sağlıklı yaşama doğru da uygun adımlarla ilerlemek demektir.''

Pandeminin yarattığı stresin kişileri etkilediğini ifade eden Dr. Erciyes, ''Her gün bir uçak dolusu kadar insanın öldüğü haberini alıyoruz. Etrafımızda tanıdıklarımızdan hayatını kaybedenler oldu. Elbette sadece bu hastalık yüzünden her birimiz büyük bir stres altındayız. Bir de her insanın kendi hayatına özel yaşadığı stres de var. Bu stresin yarattığı uyku bozukluğu özellikle hipertansiyona meyilli kişilerde tansiyonun daha da yükselmesine yol açıyor'' diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal