YSK'dan önemli karar: Mahalli İdareler Genel Seçimleri tekrarlanırsa ne zaman gerçekleşecek? İşte belirlenen tarih…

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin bazı yerlerde iptal edilmesi durumunda yeni seçimlerin 2 Haziran Pazar günü yapılacağını duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, seçim işlemlerinin iptal edilmesi durumunda yeniden seçimlerin 2 Haziran tarihinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

28.03.2024-09:40 - (Son Güncelleme: 28.03.2024-11:27) YSK'dan önemli karar: Mahalli İdareler Genel Seçimleri tekrarlanırsa ne zaman gerçekleşecek? İşte belirlenen tarih…

DHA'nın haberine göre, Yüksek Seçim Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde, seçim işlemlerinin iptal edilmesi halinde, ilgili seçim çevresinde yeniden seçim yapılacak. Bu yeni seçimlerin 2024 yılının haziran ayının ilk pazar günü olan 2 Haziran'da gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi.


2 Haziran’da tekrarlanacak

Kararda, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilemeyen belediye seçimleri, muhtar ve ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri ile 1 Ocak 2024'ten bu yana oluşan mahalli idare birimlerinden olan köylerin muhtar ve ihtiyar meclisi üyeliği seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılacağı vurgulandı. Ayrıca, yeniden yapılacak seçimlerin, sadece oy verme işlemlerinin tekrarlanacağı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu ifade edildi.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal