Yılda İki Kez Virüs Aşısı Gerekebilir

Kovid-19’un kontrol altına alınmasının her şeyin tamamen düzeleceği anlamına gelmiyor. Koronavirüs ile ilgili endişeler devam ediyor. Uğur Şahin, Spiegel dergisine yaptığı açıklamada tıpkı grip aşısı gibi iki yılda bir koronavirüs aşısı gerekebileceğini vurguladı

28.02.2021-17:28 - (Son Güncelleme: 28.02.2021-17:28)Yılda İki Kez Virüs Aşısı Gerekebilir

Uğur Şahin, İngiltere varyantı ile ilgili olarak, 'Şu an B.1.1.7’nin Almanya’da yayılmaya başlaması gibi bir sorunumuz var dedi.

 Mart ayının ortasından itibaren, aşı olan ilk grupta yer alan yaşlı kişiler arasında ölüm vakası sayısı düşecektir' dedi. Şahin ayrıca, yeterli sayıda kişinin aşılanması durumunda Almanya’da yaz sonuna doğru salgının çok daha iyi kontrol altına alınabileceğini dile getirdi. Bunun bir daha yeni enfeksiyonlar görülmeyeceği anlamına gelmediğini vurgulayan Şahin, 'Ancak yeniden normal hayatımıza dönebiliriz' şeklinde konuştu.

Önceki gün aşı ile ilgili açıklamalarda bulunan şahin:

GRİP AŞISINA BENZER, YILDA İKİ KEZ AŞI OLUNACAK

Mutasyonlu Kovid-19 nedeniyle iki doz aşı olanların gelecek sene üçüncü bir aşıya ihtiyaç duyabileceğini söyleyen Şahin, 'Toplumda bağışıklığı sürekli hale getirmemiz virüsle mücadelede önemli. Büyük bir olasılıkla karşımıza çıkabilecek mutasyonlara karşı her iki yılda bir aşıyı tekrar etmek gerekecek. Grip aşısındaki durum, Covid-19 için de geçerli olacak. Bu artık bizim yeni normalimiz olacak' diye vurguladı.

Almanya vakaları hakkında değerlendirme istenilen Şahin'den: , 'İngiltere'deki mutasyon geçiren virüsün Almanya'da etkili olması sebebiyle vaka sayılarındaki düşüş gecikecek'  derken, 'Mutasyonların bir sorun oluşturacağı anlaşılıyor. Yaşlıların aşılanmasının hızlandırılması gerekiyor. Bu, Mart ayı sonundaki can kaybı sayısını azaltmamıza yardımcı olacak' diye ifade etti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR