Yerli Aşı TURKOVAC'ın Yeni Afişi Belli Oldu!

Yerli ve milli imkanlarla üretilen yerli aşı TURKOVAC'ın afişi Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından açıklandı.

27.10.2021-14:51 - (Son Güncelleme: 27.10.2021-17:40)Yerli Aşı TURKOVAC'ın Yeni Afişi Belli Oldu!

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı yerli Kovid-19 aşısı olan TURKOVAC için 2 yeni afiş duyurdu.

Afişte, TURKOVAC'ın faz-3 aşamasında olduğu belirtilerek, aşının hatırlatma aşısı olduğunun altı çizildi. Alo 184 ve e-Nabız üzerinden gönüllü olunabileceğinin hatırlatıldığı ilk afişte, aşının flakonunun fotoğrafı da yer aldı.

FAHRETTİN KOCA AŞIYI DUYURMUŞTU

Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada;  "Kovid-19 geçirmemiş, 18-59 yaş arası sağlıklı herkes bize destek olabilir! 3. doz aşı tercihi serbest. Ama madem gönüller yerli aşı TURKOVAC'ta, en az 3 binimiz TURKOVAC'ı tercih etmeli!" demişti.

TURKOVAC GÖNÜLLÜLÜK ŞARTLARI NELERDİR?

Faz-3 çalışmalarına devam edilen yerli ve milli aşı TURKOVAC, Kayseri Şehir Hastanesi'nde gönüllülere uygulanmaya başlandı. Gönüllü olmak için şartlar ise daha önce 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve Kovid-19'a yakalanmamış olmak.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, yaptığı basın açıklamasında hastanelerinde şu anda TURKOVAC'la alakalı iki farklı faz-3 çalışması yürüttüklerini vurguladı.
TURKOVAC GÖNÜLLÜSÜ OLMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİYOR?

Dr.Toker, gönüllülerin e-nabız ya da sabit hatlardan kendilerine ulaşabileceklerini söyledi.

18 ila 60 yaş aralığında ve ek hastalığı olmayan sağlıklı kişilerin gönüllü olabileceğini açıklayan Toker, şunları kaydetti: "Bu dönemde TURKOVAC için faz-3 çalışmaları ne kadar kısa sürede sonuçlanırsa bu da belli bir sayıda gönüllüde denenmesi anlamına geliyor. O zaman seri üretime geçmesi, Türkiye'de daha yaygın kullanılması, acil kullanım onayının bir an evvel alınması anlamına geliyor. O yüzden vatandaşlarımızdan isteğimiz de bu şekilde. Ne kadar çok gönüllü sayımızı hızlı bir şekilde tamamlarsak aşıyı seri üretip kullanıma geçirebileceğiz."

KORONAVİRÜS HASTALIĞI NEDİR?

Koronavirüs hastalığı (KOVID-19),SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

KOVID-19'a yakalanan kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar göstermekte ve özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmektedir. Bazıları ise ciddi şekilde hastalanmakta ve tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır.

KORONAVİRÜS NASIL YAYILIR?

Virüs, enfekte olan kişinin öksürmesi, hapşırması, konuşması, şarkı söylemesi veya nefes alması sırasında ağzından veya burnundan çıkan küçük sıvı partikülleri yoluyla yayılabilir. Bu partiküllerin boyutu, büyük respiratuar damlacıklar ile küçük aerosoller arasında değişiklik gösterir.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal