Yeni Mega Şehir Olacak! Türkiye'nin En Büyük İskan Projesinin Taşınma Tarihi Belli Oldu

Türkiye’de en büyük iskan projesi gerçekleşiyor. Yeni yerleşim yeri sona erdiğinde taşınma işleminin 5 ay devam etmesi planlanıyor.

23.06.2021-15:06 - (Son Güncelleme: 23.06.2021-15:18)Yeni Mega Şehir Olacak! Türkiye'nin En Büyük İskan Projesinin Taşınma Tarihi Belli Oldu

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Türkiye'nin en büyük iskan projesi gerçekleşecek. Hız kesmeden yapımına devam edilen baraj inşaatı sebebiyle sular altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim alanındaki çalışmalar başarılı bir şekilde yürütülüyor. Türkiye’nin en büyük iskan projesi olacak olan yeni yerleşim yerinde sona gelindiğinde taşınma işleminin 5 ay süre boyunca devam etmesi tahmin ediliyor. Sona gelindiğinde temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın ise üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajı bittiğinde su tutma işlemi başlayacak. Su tutma işleminin yıl sonundan beri başlamasının düşünüldüğü baraj sebebiyle ilçe merkezinin yeni yerleşim yerine taşınma işlemi işi Temmuz ayından sonra başlayacak. 


24 MİLYON METREKÜP KAZI, 11 MİLYON METREKÜP DOLGU YAPILARAK 153 HEKTAR ALAN ELDE EDİLDİ 

2015 senesinde mevcut ilçenin hemen üst kısmındaki Yansıtıcılar-Sakut istikametinde üç ayrı bölgede başlayan Yusufeli yeni yerleşim yeri altyapı çalışmalarında şimdiye dek 24 milyon metreküp kazı, 11 milyon metreküp dolgu yapılarak 153 hektar alan oluşturuldu. Yeni ilçe merkezinin kurulacağı alanda altyapı için kazı ve dolgu çalışmaları tamamlanırken, atık su, yağmur suyu, elektrik hatları, destekleme, yol, kaldırım, çevre düzenlemesi, toprak taşınması, sulama sistemi, dere ıslahı gibi sanat yapılarının inşasında da yüzde 90 seviyesine ulaşıldı. İlçe merkezi ile birlikte su altında kalacak Yeniköy, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Meşecik, Çevreli, Tekkale ve İşhan köylerinin yeni köy yerleşim yerinin altyapı çalışmaları da sürüyor. 

ÇALIŞMALAR 3 AYRI BÖLGEDE, 10 ETAP HALİNDE YÜRÜTÜLÜYOR 

TOKİ'nin yeniden gerçekleştirdiği Yusufeli ilçesi tekrar yerleşim üstyapı çalışmaları da 3 farklı bölgede 10 etap şeklinde yapılıyor. Birinci bölge olarak belirlenen Sakut Vadisi'ndeki olan üstyapı inşaatı 1. etapta meydana gelen  çalışmalarda hükümet konağı, ilçe emniyet müdürlüğü, adliye, PTT, kütüphane, ilçe gençlik ve spor müdürlüğü, kapalı spor salonu, merkez cami ve müftülük binası, öğretmenevi ve 16 derslikli ortaokul yapımı tamamlandı. Birinci bölgedeki 2. etap çalışmalarında da 518 konut, 69 dükkan, 2 ticaret merkezi, belediye hizmet binası ve 25 yataklı hastane inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinde yüzde 65 seviyesine ulaşıldı. Birinci bölgede bulunan 3. etap üstyapı inşaatında ise 208 konut, 16 dükkan ve 6 ticaret merkezinin inşaatı devam ederken, fiziki gerçekleşme yüzde 5 olarak kaydedildi. 


'BU SENE SONUNDA İNŞALLAH SU TUTMUŞ OLACAK'

İkinci bölge olarak belirlenen Yansıtıcılar istikametindeki 1. etaptaki 340 konut ve 16 dükkan inşaatında yüzde 50'lik fiziki gerçekleşme sağlanırken, 2. etapta inşa edilen 248 konut ve 32 dükkan inşaatında da yüzde 42 seviyesine ulaşıldı. İkinci bölge 3. etapta 336 konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinde yüzde 40, 4. etapta 250 konut ve 4 dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinde yüzde 60, 5. etapta sürdürülen 226 konut, 4 dükkan ve toplam 812 dükkanlı 2 ticaret merkezi inşaatlarında yüzde 5'lik fiziki gerçekleşme sağlandı. Üçüncü bölgedeki 1. etapta 334 konut, 16 dükkan, ilçe jandarma komutanlığı, 24 derslikli lise ve sağlık ocağı inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi tamamlanırken, 2. etapta yürütülen 224 konut, 8 dükkan ve semt cami inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinde de yüzde 95 seviyesine gelindi. Baraj nedeniyle Yusufeli ilçe merkezinin sular altında kalacak olması nedeniyle yürütülen yeni yerleşim yeri iskan projesinin Türkiye'nin en büyük iskan projesi olduğunu ifade eden Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yusufeli ilçe merkezi ile dört köyün tamamen, 14 köyün ise kısmen bundan etkileneceğini söyledi. 7 köyü kurulumu sürerken, ilçe merkezinde üst yapı çalışmaları ise devam ettiğini bildiren Başkan Aytekin bu projenin 2 bin 654 hak sahibiyle ülkemizin en büyük iskan projesi olduğunu dile getirerek ‘İnşallah bu yıl sonu itibariyle su tutmuş olunacak. Ülkemizde taşınan ilçeler oldu fakat baraj nedeniyle 2 bin 654 hak sahibiyle ülkemizin en büyük iskan projesi Yusufeli yeni yerleşim yeri diyebiliriz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen hak sahibi sistemi var ona göre 2 bin 645 hak sahibi olarak görülüyor. Bundan ayrı hak sahibi olamayan hemşerilerimiz içinde çalışmalarımız devam ediyor’ ifadelerini kullandı. 

‘TAŞINMA BAŞLI BAŞINA BİR SORUN OLACAK’ 

Bir ilçeyi bütün eklentileriyle beraber taşıyacaklarını bildiren Başkan Aytekin trafiği düzenleme konusuna da değinerek ‘Yani 4 yada 5 aylık bir sürecin burayı taşımaya anca yetişecek diye düşünüyorum. Çünkü burada taşınma başlı başına bir sorun olacak. Yeni yerleşim yerine ulaşırken aradaki sizi oraya ulaştıracak yolları, trafiği düzenlemek de önemli olacak. Ogün trafiği yönetmek bile burada bir probleme dönüşecek. Bunları düşündüğümüz zaman en az 4-5 ay süreceğini ön görüyorum’ şeklinde konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR