Yangınlarla İlgili Sıcak Gelişmeyi Tarım ve Orman Bakanı Paylaştı! Bir Acı Haber Daha Verildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde sürmekte olan yangınlara ve söndürme çalışmaları hakkındaki son durumu sosyal medya hesabından paylaştı.

02.08.2021-08:47 - (Son Güncelleme: 02.08.2021-11:10)Yangınlarla İlgili Sıcak Gelişmeyi Tarım ve Orman Bakanı Paylaştı! Bir Acı Haber Daha Verildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli orman yangınları ile mücadelede bir vatandaşın daha hayatını kaybettiğini kamuoyu ile paylaştı. Diğer taraftan ise Tarım ve Orman Bakanlığı, 32 ilde 119 yangının kontrol altında olduğunu ve 3 ilde 7 yangınında sürdüğünü bildirdi. 

Türkiye’nin ciğerini yakan yangınla mücadele çalışmasına dair son dakika açıklaması yayınlayan OGM tarafından ise ‘’4 bin 800 orman kahramanı görevde’’ ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca 28 Temmuz-1 Ağustos arasındaki orman yangınları detay durumu sosyal medya hesabı aracılığı ile açıklandı. 32 ilde 119 yangının kontrol altında olduğu, 3 ilde 7 yangının devam ettiği ifade etti.

Bu bağlamda Antalya'nın Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerinde yaşanan 14 yangından 2'si, Muğla'nın Marmaris, Köyceğiz, Milas, Seydikemer ilçelerinde yaşanan 10 yangından 4'ü ve Tunceli'nin Hozat ilçesinde 1 yangın devam ediyor. Ayrıca, son 5 gün içerisinde 32 ilde meydana gelen 119 yangın kontrol altına alınırken, 3 ilde 7 yangın devam ediyor.

ORMANIN KAHRAMANLARI BÜYÜK BİR ÖZVERİ İLE MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sosyal medya hesabından 'Orman Yangınları Detay Durumu' grafiğini paylaştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sosyal medyadan yaptığı paylaşım şu şekilde: 

''Ormanın Kahramanları büyük bir özveri ile mücadeleye devam ediyor’’ ifadelerine yer vererek paylaşımda bulundu.

OGM'DEN YANGINLARLA MÜCADELE ÇALIŞMASINA DAİR AÇIKLAMA

Orman Genel Müdürlüğü (OGM),ekiplerin, yangınlar ile mücadeledeki çalışmasına dair son durumu açıklayan metin yayımladı.

OGM'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ‘’Ülkemizdeki orman yangınlarıyla topyekün savaşıyoruz. Son 5 günde 32 ilde 119 orman yangını kontrol altına aldık. 13 su atar, 3 idari uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 708 arazöz ve su tankeri, 120 iş makinasıyla 4 bin 800 orman kahramanı görevde’’ diye konuştu.

İLETİŞİM BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Türkiye'yi etkisi altına alan orman yangınları ile devletin tüm imkanları seferber edilerek mücadelenin devam ettiği ifade edildi. 

‘’M35 ilimizde 129 yangının 122'si kontrol altına alınmıştır.’’ bilgisini veren İletişim Başkanı Altun, şu ifadeleri kullandı:

‘’İyi niyetli her yardım ve katkı milli birlikteliğimizin gereğidir. Ancak bu akşam itibarıyla yurt dışından ve tek merkezden organize edilen sözde yardım kampanyası ideolojik saiklerle, devletimizi aciz göstermek, devlet-millet birlikteliğimizi zayıflatmak amacıyla başlatılmıştır. Türkiye'miz güçlüdür. Devletimiz dimdik ayaktadır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yitirdiğimiz canlar dışında bütün kayıplarımızı telafi edecek, içimizi yakan bu ateşi söndüreceğiz. Şu anda sosyal iletişim platformlarında, anlık mesajlaşma gruplarında, forumlarda yayılan bilgilerin büyük çoğunluğu yalan haberdir. Bugün böyle bir doğal afet durumunda dahi bu türden yalanları yayanların tuzağına düşmeyelim. Lütfen resmi mercilerin açıklamalarına itimat edelim.’’ 

Diğer taraftan ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris’te Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binası’nda yaptığı açıklamada 8 noktada orman yangını olduğunu kamuoyu ile paylaşmıştı. 

PAKDEMİRLİ: 125 YANGININ 117'Sİ KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sosyal medya hesabından açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

''Türkiye’nin günlerdir ciğerini yakan 28 Temmuz-1 Ağustos arası çıkan yangınların bilançosu olarak; 125 yangın çıkmıştı, 117 yangın ya tamamen söndürüldü ya da kontrol altına alındı. Şu anda süren 8 yangınımız var. Sürmekte olan yangınlarımız Antalya'yı biliyorsunuz, Manavgat ve Gündoğmuş yangınlarımız devam ediyor. Muğla'da Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere ve Seydikemer yangınları devam ediyor. Yeni gelen habere göre Seydikemer yangını soğutma çalışmaları başladı. Gün içinde Menteşe'de çıkan yangında soğutma çalışmaları sürmektedir. Tunceli Hozatlı'da bir yangın şu anda devam ediyor. Bugün itibarı ile Mersin Silifke, Antalya Gazipaşa, Antalya Kemer ve Muğla Bodrum yangınlarını kontrol altına aldık.’’

VATANDAŞLARIMIZDAN BAZI SERZENİŞLER DUYUYORUM

Genel olarak 16 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 708 arazöz, 120 iş makinesi, 4 bin 800 personelle orman yangınları ile tüm hızıyla mücadele ettiklerini belirten Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, şu şekilde devam etti:

Muğla özelinde ise, vatandaşlarımızdan zaman zaman bazı serzenişler şikayetler duyuyorum. İşte uçak veya helikopter göremiyoruz, diye. ‘’Muğla'da 4 uçak, 1 İHA, 17 helikopter, 185 arazöz, 93 itfaiye, iş makinesi, 414 araç, 55 ambulans ve 1457 personelle çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşlarımız, şu anda mücadele ettiğimiz satıh çok büyük olduğu için semalarda istedikleri sıklıkta bu araçları göremeyebilir. Muğla üzerinde esas hava gücü olarak 4 uçak ve 17 helikopterle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün tedbirden 6 mahalle boşaltıldı.’’

BU KADAR BAĞLI OLMAMAMIZ GEREKİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gökbel Mahallesi'nin boşaltılması sırasında bölgede olduğunu anımsatarak, ‘’Canın dışında her şeyin yerine bir şey konulabilir. Bu kadar bağlı olmamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız evlerinden çıkarken imtina edebiliyorlar. Zorla ikna ettik, 'Gel şurada 2 saat burada otur, şurada sana yer ayarladık, sonra geri dönersin.' diye. Gökbel Köyü'nde bu olayı yaşadıktan birkaç saat içerisinde, söylediğim ve konuştuğum alana da alevler geldi ve boşaltılan köy kısmi zarar uğradı’’ diye konuştu.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 1200 personel, 289 araç ve iş makinesinin de çalışmalara katıldığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘’Güneşin doğuşuyla birlikte alanı inceledim. Sabah saatlerinde çok olumlu bir tablo olmasına rağmen öğleden sonra artacak olan rüzgarın ve hava koşullarını bilmemizden dolayı, yangının devam edeceğini ve belli odakların olacağını tespit ettik ve çalışmalarımızı buna göre planladık.’’ ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AFAD Koordinasyon Toplantısı'nı da yaptıklarını ifade ederek şu cümlelere yer verdi: ‘’Vatandaşımızın hayatını bir an evvel normal hayata döndürme konusunda neler yapılabileceği hakkında bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı mutat bir toplantı ve sürekli devam edecek toplantı. Yangın ve teknik faaliyetlerimizin yanında vatandaşlarımızın da konfor seviyesinin arttırılması, yaraların sarılması için bu çalışmalarımız devam ediyor.’’

PAKDEMİRLİ: 8 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Vatandaşlara yardımların ve iyileştirme çalışmaların bütün kamu kurumların katılımı ile sürdürdüklerini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: 

‘’Hasar tespit çalışmalarımızın Muğla'da yüzde 75'ini bitirdik. Yanan orman alanları müsaade ettikçe bu hasar tespit çalışmaları da devam ediyor. Türkiye'deki bu yangılarda, özellikle 28 Temmuz'dan bu yana gerçekleşen yangınlarda 8 vatandaşımızı kaybettik. Bu bizi, hepimizi, 84 milyonu üzüyor. Vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz, geride kalanlara da sabırlar diliyoruz. Elbette sadece canlarımız gitmedi, hayvanlarımız da gitti, onlar da can. Onlar için de üzülüyoruz. Sadece ağaçlarımıza değil, onlar için de üzülüyoruz. Bu ekosistemde kaybın önüne geçmek için mücadelemiz hızlı bir şekilde devam ediyor’’ diye konuştu.

BELEDİYELERE ÇAĞRI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın söndürme çalışmalarında belediyelerin katkılarının olduğunu ifade ederek, ‘’Ancak ben belediyelerimize ister bizim partiden ister başka partilerden, siyasetten ayrı şu çağrıyı da yapıyorum. Hem devam eden yangınlarımızla ilgili hem de bunun bilançosu ile ilgili olarak da bir toplanıp, bundan sonrasında yerleşim yerlerinin korunması konusunda, belediyelere hem sorumluluklarının hatırlatılması hem de bunu daha iyiye nasıl taşımamız gerektiğini çalışıyor olmamız lazım. Benim son 5 günlük bilançoda gördüğüm, Orman teşkilatı yerleşim yerlerini korumaktan, birinci derecede aslında sorumluluk belediyelerdedir, ormanların yanmasına müsaade etmek zorunda kaldı. Ormanların yanması da sahayı daha da genişletti. Sahanın genişlemesi de yeni yeni yerleşim yerlerine maalesef zarar getirdi. Bu anlamda siyasetten ari bir çağrıdır. Onu da ifade etmek isterim’’ diyerek Belediyelere çağrıda bulundu.

15 İTFAİYE ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Yerleşim yerlerinin korunması konusunda belediyelerin kurumsal kapasitesinin artırılması için bir çalıştay yapılabileceğine dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın ile mücadele sırasında dün 15 çalışanın ölümden döndüğünü anımsatarak, başta Orman Teşkilatı olmak üzere yangında çalışan herkese teşekkür etti. 

Pakdemirli'ye İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Eyyüp Kadir İnan, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da eşlik etti.

KAVAKLIDERE'DEKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Sosyal medyadan da açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Muğla Kavaklıdere'deki yangının da kontrol altına alındığını bildirdi.

Bakan Bekir Pakdemirli paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

‘’Muğla Kavaklıdere yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor.’’

YANGINDA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLAR

Manavgat yangını başladığından bu yana 82 yaşındaki Hasan Ali Yüksel Akseki'ye bağlı Kepezbeleni Mahallesi'ndeki evinde, 55 yaşındaki Osman ve 50 yaşında olan Şehri Kardaş çifti Değirmenli Mahallesi Delioğlan mevkiindeki evlerinde yanarak ölmüştü.

37 yaşındaki Orman işçileri Erdal Tokla ve 53 yaşındaki Yaşar Cinbaş Gebece Mahallesi Güğlen Dağı Beloluk mevkiinde yangına müdahalede bulunurken devrilen arazözde yanarak hayatını kaybetmişti.

Yusuf Demirli de Manavgat'ta afet bölgesine yardım götürmek isterken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Antalya’nın Manavgat'a bağlı Kalemler Mahallesi'nde ise kendilerinden haber alınamayan Fahri Yiğitokur ve Andrea Hartmann çiftinin cansız bedenlerine yangın söndürme çalışmalarında ulaşılmıştı.

BAKAN YANIK ALADAĞ’DA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adana’nın Aladağ ilçesinde 28 Temmuz tarihinde çıkan ve dün kontrol altına alınan yangın bölgelerinde incelemelerde bulundu. Alevlerden etkilenen Topallı Mahallesi’nde mağdur olan ailelerle bir araya gelen Bakan Derya Yanık’a, ziyaretinde, Adana Valisi Süleyman Elban, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkveren, AK Parti Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Abdullah Doğru, Aladağ Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ay ile kurum müdürleri eşlik etti.

BAKAN YANIK VATANDAŞLARI DİNLEDİ

Bakan Derya Yanık ile beraberindekiler, evi yanan Zarife Büyükün’e, zararlarının giderileceğini ve devletin her zaman yanlarında olduğunu belirtti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanına gelen Arife Kocabıyık ise ahırındaki hayvanlarına vereceği yem ve samanlarının tamamen yandığını söyledi. Bakan Derya Yanık ise Kocabıyık’ın evine giderek, zararlarının giderileceğini ifade etti.

5 İLE 11 MİLYON TL'LİK KAYNAK AKTARILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yangından etkilenen vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması için 11 milyon TL'lik bir kaynağın aktırılacağını belirtti.

Bakan Derya Yanık açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

‘’Yangından etkilenen 5 ilimize acil ve temel ihtiyaçların karşılanması için 11.000.000 TL daha kaynak aktarıyoruz. Böylece Bakanlık olarak toplam 21.000.000 TL destek ulaştırmış olacağız. Bölgedeki ihtiyaca göre desteklerimiz sürecek.’’

BAKAN FAHRETTİN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Manavgat ve Mersin'deki yangınlara dair bilgi verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘’Manavgat’taki yangında, ikisi yeni toplam 7 can kaybımız var. Yangından etkilenen 507 kişiden 497’si tedavileri tamamlanarak taburcu edildi. 10 kişinin tedavisi sürüyor. 34 adet 112 ambulansı, 15 UMKE ekibi, 1 mobil komuta aracı, 183 sağlık personeliyle olay yerindeyiz.

Mersin’deki yangından etkilenen 154 kişi, tedavileri tamamlanarak taburcu oldu. 28 adet 112 ambulansı, 2 UMKE timi, 90 sağlık personeliyle olay yerindeyiz. Sağlık çalışanlarımız adına tüm Mersinlilere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Marmaris ve Bodrum’daki yangınlardan etkilenen 203 kişiden 186’sı tedavileri tamamlanarak taburcu oldu. 17’nin tedavisi devam ediyor. Olay yerinde 39 adet 112 ambulansı VE 15 UMKE ekibiyle toplam 193 sağlık personeli görev yapıyor. Marmaris’te bir can kaybımız olmuştu.’’

BAKAN SOYLU VE BAKAN ÇAVUŞOĞLU AFET BÖLGESİNDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yangının etkilediği Alanya ve Gündoğmuş ilçelerinde havadan ve karadan detaylı incelemeler yaparak yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Soylu ve Bakan Çavuşoğlu, orman yangınının devam ettiği Alanya'nın Güzelbağ Mahallesi'ni helikopter ile havadan inceledi.

Ardından kara yolu ile yangın bölgesine geçen Bakan Soylu ve Bakan Çavuşoğlu, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ve yangınla mücadele eden görevlilerden bilgi aldı.

Bakan Soylu ve Bakan Çavuşoğlu, mahalle meydanında vatandaşlar ile bir araya geldi.

Daha sonra helikopterle yangından etkilenen Bayır Mahallesi'ne gelen Bakan Soylu ve Bakan Çavuşoğlu, yangın mağduru vatandaşların taleplerini dinledi.

Bakan Soylu ve Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Gündoğmuş ilçesine bağlı Umutlu Mahallesi'nde vatandaşlarla sohbet etti.

Gündoğmuş ilçesine de gelen Bakanlar Soylu ve Çavuşoğlu, kaymakam Hamza Özbilgi'den yangın söndürme çalışmalar hakkında bilgi aldı, vatandaşların taleplerini dinledi.

TAHLİYE EDİLEN SENİR MAHALLESİNDE İNCELEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yangın tehlikesi sebebiyle boşaltılan Gündoğmuş ilçesine bağlı Senir Mahallesi'ne de geçti.

Burada yangın söndürme ve tahliye çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Soylu ve Bakan Çavuşoğlu, ardından bölgeden ayrılarak Manavgat'a geçti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal