Vaka Sayıları Arttı! Okullar Yüz Yüze Eğitime Açılacak mı?

Koronavirüste Delta varyantının etkisi ile vaka sayısı 11 binin üzerine çıktı. Eylül'de açılması planlanan okulların açılıp açılmaması konusunda uzmanlardan dikkat çeken açıklamalar geldi.

24.07.2021-13:23 - (Son Güncelleme: 24.07.2021-13:35)Vaka Sayıları Arttı! Okullar Yüz Yüze Eğitime Açılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son dakika haberi paylaşımıyla milyonlarca öğrencinin merak ettiği yüz yüze eğitim için Eylül ayını işaret etti.

Tüm Dünya'da son günlerde etkisini etkin şekilde gösteren koronavirüsün 'Delta' varyantı ile beraber Türkiye'nin gündemi tekrar koronavirüs oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından 23 Temmuz tarihinde açıklanan tabloya göre Türkiye'de vaka sayısı 11 bin 94'e kadar çıktı. 60 kişi ise hayatını kaybetti. Gün geçtikçe artan vaka sayısı akıllara okullarda yüz yüze eğitimin durumunu getirdi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, her ne olursa olsun okulların açılması gerektiğini ve bir an önce çocuklarda aşılamaya geçilmenin önemini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan da son dakika yüz yüze eğitim açıklaması geldi. 

''Etkinliklerimiz yaz boyu telafi kapsamında devam ediyor. Tedbirlerimiz ve yüksek dikkatimizle yeni döneme Eylül ayında başlayacağız inşallah. Aşı olan herkes, kendi sağlığının takipçisi ve yüz yüze eğitime başlama sürecinin destekçisidir.''

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Artık bu ülke çocuklarını daha fazla eve kapatmamalı, öğretmenlerini daha fazla yormamalı. Velilerimizi daha çok yormamalıyız. Okullarımızı açmalıyız, inşallah 6 Eylül'de açacağız. Hep birlikte bunun için ne gerekiyorsa yapacağız'' dedi.

UZAMANLARDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, Katıldığı canlı yayın  programında artan koronavirüs vakalarına rağmen okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi taraftarı olduğunu belirtti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, ''Okulların açılması kesinlikle çok önemli, Türkiye dünyada eğitime en uzun süre ara veren ülke oldu. Bunun acısı ilerleyen yıllarda çıkacak. Hele hele ilk eğitim ve üniversitede pratik yapmak zorunda olan branşlar var. O nedenle ben her ne olursa olsun okulların açılması gerektiğini düşünenlerdenim.''

AŞILANMIŞ KİŞİLERDE ÖLÜM ORANI

''Aşının hızlanması lazım. Tatil dönüşü herkesin aşılanması lazım. Bundan sonraki salgınlar aşılanmayanların pandemisi halinde ilerleyecek. Çünkü aşılar varyant olsa dahi çok koruyucu. Amerika'da yapılan çalışmalarda ölümlerin kesinlikle aşısız olanlarda gerçekleştiği, aşılı olanlarda da binde 8 kadar hastaneye yatış olduğu gösterilmiş. Yani aşı bu kadar koruyucu. Artık aşılanmış kişilerde ölüm görülmüyor. ''

ÇOCUKLARA AŞI YAPILMALI MI?

''Benim görüşüm 12-15 yaş aralığında aşının yapılmaya başlaması yönünde. Ailelerin çocuklarına MRNA aşısı yaptırma konusunda tereddüt yaşadığını görüyorum. Bunun da sebebi 'bilinmedik bir aşı', ileride ne olur kaygısı. Ailelerin içi rahat olsun. İlerde hiç bir şey olmaz. Erişkin ve çocuklarda aşının etki mekanizması aynı. Hiç içine sinmiyorsa çocuklarının alışık olduğu inaktive aşıları yaptırabilirler. Zaten Türkiye çocukluk aşılaması konusunda dünyadaki en iyi ülkelerden biri. Bir aşı ne kadar erken yaşta yapılırsa koruyuculuk düzeyi o kadar artar.''

ÇOCUKLARA KAÇ DOZ AŞI YAPILMALI?

''Dünya Sağlık Örgütü'nün önerisi erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da iki doz aşının yapılması. Tek doz aşıda mutlaka antikor cevabı erişkinlere oranla daha iyi olacaktır. Ama ikinci doz bir pekiştirme dozudur. Belirlenecek olan bunun süresinin ne olacağıdır. Tek aşının öncelikle kesinlikle yapılması lazım. Zaten okulların açılmasına pek bir süre kalmadı. Okulların açılmasına kadar tek doz aşıların yapılması mümkün. Delta varyantına baktığımızda İsrail'de çocukların hastalığa yakalanma oranı erişkinlere göre daha fazla'' dedi.

TÜRKİYE DÜNYADA OKULLARINI EN UZUN SÜRE KAPALI TUTAN İKİNCİ ÜLKE

Koronavirüs salgınının başlamasıyla beraber ülkeler tek tek okullara ara verdi. Uzun bir süre aç-kapa yönteminin işletildiği süreçte Türkiye'de okullar uzun bir süre kapalı kaldı. 

Koronavirüs pandemi sürecinde OECD ülkeleri arasında okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türk Eğitim Derneği'nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından hazırlanmış olan ''Türkiye'nin Telafi Eğitimi Yol Haritası'' yayınlanan raporunda ülkelerin ne kadar süre okullarını kapattıkları da gösteriliyor.  

Yayınlanan raporda, okulların acil olarak açılması, yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiğini ve kayıpların giderilemez hale geldiği belirtilirken, koronavirüs sebebiyle okullarını kapatan ülkeler de tablo halinde gösteriliyor.

Buna göre Türkiye, OECD ülkeleri arasında koronavirüs sebebiyle okullarını en fazla kapatan ülkeler arasında ikinci sırada yer alıyor.

16 Mart 2020-16 Mart 2021 tarihlerini arasında tabloda OECD ülkelerinde okulların durumu şu şekilde gösteriliyor:


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal