Vajinal Enfeksiyonlardan Korunmak İçin Öneriler

Kadınlar arasında oldukça yaygın olan vajinal enfeksiyon, koku, yanma ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Sizler için vajinal enfeksiyonda kurtulmanın yollarını hazırladık.

16.04.2021-11:16 - (Son Güncelleme: 16.04.2021-11:20)Vajinal Enfeksiyonlardan Korunmak İçin Öneriler

Kadınların birçoğunda vajinal enfeksiyon sık görülen bir durumdur. Genel olarak, koku, akıntı, yanma ve kaşınma gibi belirtiler gösterir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, vajinal enfeksiyona karşı önerilerde bulundu.

VAJİNAL ENFEKSİYONDAN KURTULMAK İÇİN ÖNERİLER

Temizliğin enfeksiyonu önlemede oldukça önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, şöyle devam etti:

1- Temizlikte Bu Noktalara Dikkat!

Vajinal temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalısınız. Çünkü arkadaki enfeksiyonel bakteriler, vajina girişine tehdit unsuru özelliği taşıyabiliyor. Bu da enfeksiyon artışına neden olabiliyor. 

Bu durumda mutlaka önden arkaya doğru temizlik akışı izlemeliyiz. İntim temizleyiciler vajinal pH’ı olumsuz yönde etkileyip enfeksiyonlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu nedenle sadece dış bölgeyi, duru su ile temizlemeniz yeterlidir.

2- İç çamaşırı 1 günü Geçmesin!

Günlük hayatımızda genital bölge kapalı kaldığından havalanması ve günlük hijyeni yerine getirme amacı ile de iç çamaşırının her gün değiştirilmesini tavsiye ediyorum. 

Naylon içerikli iç çamaşırlar yerine pamuklu iç çamaşırların kullanımı enfeksiyonların önlenmesinde önemlidir. Genital bölgedeki kuruluk ve temizlik, enfeksiyonu önlemek yolunda yardımcı olacaktır.

3- Temizlik Ürünlerini Gözden Geçirin!

Her cilt için farklı temizlik ürünleri olabileceği gibi parfüm içeren temizlik ürünlerinden kaçınmalısınız. 

Eski ve süregelen bir yöntem olan ağda veya jilet genital bölgedeki tüylerin alınmasında pratik ve hızlı bir yöntem olarak görünse de kıl köklerinde tahrişe bağlı iltihaplanmayı attıracaktır. Bu yüzden gelişmiş yöntemler kullanmak iltihaplanmayı önlemede daha çok yardımcı olacaktır.

4- Vajinal Enfeksiyondan Kurtulmak İçin Ne Yapabilirim?

Dar kıyafetler giymemeye oldukça özen göstermelisiniz. Pamuklu kıyafetler giymek vajinanın hava alması açısından daha iyi olacaktır. Duş alırken ve genital bölgede temizlik yaparken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. 

Bu durum genital bölgedeki asit dengesini bozabilir. Vajinayı korunmasız hale getirip mikropların çoğalmasına zemin hazırlayabilir.Özellikle yaz aylarında havuzdan veya denizden çıkarken ıslak bikini, mayo ile oturmamaya özen göstermelisiniz.

5- Daha Titiz Davranın

Enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşmada etkili olabiliyor. Bunu yanı sıra regl dönemlerinde sık sık ped değiştirmeye özen gösterin. Uzun süre değiştirmemek enfeksiyon hızını arttırabilir. Çünkü kan yoğunluğu ile bakteri hızı artacaktır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR